Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 23. jún 2024Meniny má Sidónia
< sekcia Zahraničie

Šmyhaľ vyzval po smrti Navaľného na nové sankcie proti Rusku

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ sa po utorkovej tlačovej konferencii v Tokiu pripravuje na odchod. Foto: TASR/AP

Žiadame zavedenie sankcií v ekonomických záležitostiach, v ekonomických sektoroch a v politických sférach proti jednotlivcom, povedal ukrajinský premiér D. Šmyhaľ na tlačovej konferencii v Tokiu,

Tokio 20. februára (TASR) - Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ po smrti ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného vyzval v utorok v Tokiu Európsku úniu a Japonsko na uvalenie nových ekonomických sankcií proti Rusku. Správu priniesla tlačová agentúra Reuters.

Šmyhaľova výzva prišla po tom, čo niektoré členské krajiny EÚ ako Nemecko, Litva a Švédsko po smrti Navaľného v odľahlej ruskej trestaneckej kolónii tiež žiadali nové cielené sankcie a americký prezident Joe Biden varoval, že Moskva bude čeliť následkom.

"Žiadame zavedenie sankcií v ekonomických záležitostiach, v ekonomických sektoroch a v politických sférach proti jednotlivcom," povedal Šmyhaľ na tlačovej konferencii v Tokiu, kde sa stretol s premiérom Fumiom Kišidom na diskusii o obnove Ukrajiny.

Podľa Šmyhaľa Kyjev očakáva, že americký Kongres podporí balík pomoci, ktorý zaistí Ukrajine vojenskú podporu v boji proti ruskej invázii. Ukrajina má totiž teraz nedostatok munície, predovšetkým munície dlhého doletu, ktorá pomáha zasahovať ruské zásobovacie trasy.

"Bojujeme za demokratické hodnoty pre celý demokratický svet, toto je existenčná vojna demokracie proti autokracii," pripomenul Šmyhaľ.

Rusko v nedeľu oznámilo, že ovládlo ukrajinské mesto Avdijivka, čo je najväčší bojový úspech Rusov od pádu Bachmutu vlani v máji. Dobytie Avdijivky prišlo takmer dva roky odo dňa, keď ruský prezident Vladimir Putin nariadil inváziu na Ukrajinu.

Tento ruský úspech nastal v období, keď americkí zákonodarcovia stále pokračujú v spore o balík vojenskej pomoci Ukrajine.

Republikánsky predseda americkej Snemovne reprezentantov Mike Johnson vyhlásil, že jeho komora Kongresu sa nebude ponáhľať s rozpravou o balíku vojenskej pomoci pre Ukrajinu a Izrael vo výške 95,34 miliardy dolárov, hoci ho už schválil Senát.

Japonská vláda dosiaľ sľúbila Ukrajine finančnú pomoc vo výške viac než desať miliárd dolárov, ale neposkytuje jej žiadnu vojenskú pomoc, pretože v Japonsku platí zákaz vyvážať smrtiace zbrane.