Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. jún 2024Meniny má Ján
< sekcia Zahraničie

Sneženie a silný vietor narušili dopravu na Balkáne

Na snímke snehová nádielka v meste Poprad v stredu 18. januára 2023. Foto: TASR - Adriána Hudecová

Viac ako 25.000 domácností je odrezaných od elektriny.

Belehrad/Podgorica/Záhreb 5. februára (TASR) - Husté sneženie a nárazový vietor spôsobili v nedeľu v Srbsku uzáveru ciest a odrezali viac ako 25.000 domácností od elektriny. V susednom Chorvátsku a Čiernej Hore bola v dôsledku popadaných stromov narušená cestná premávka. TASR informuje na základe správy agentúry Reuters.

V Chorvátsku bola pre severný vietor s rýchlosťou až do 130 kilometrov za hodinu vydaná výstraha pre regióny pozdĺž pobrežia Jadranského mora. V meste Vukovar na východe krajiny sa v Dunaji utopil muž, ktorý chcel svoj čln zachrániť počas búrky, uviedol tamojší spravodajský server index.hr.

Predstavitelia v čiernohorskom meste Budva varovali obyvateľov, aby zostali vo vnútri po tom, čo sobotný silný vietor zničil strechu na miestnej škole, zvalil stromy a stĺpy lámp, spôsobil potopenie turistickej lode a narušil dopravu pozdĺž pobrežia.

Viac než 250 kilometrov ciest v hornatej oblasti severovýchodného Srbska bolo uzavretých pre snehové záveje, ktoré dosahovali až dva metre, uviedli lokálne médiá. Medzi mestami Novi Pazar a Sjenica na juhozápade Srbska polícia evakuovala obyvateľov viacerých obcí, uviedla štátna televízia RTS.

Úrady v Bosne a Hercegovine pre záveje snehu a zľadovatené cesty zakázali prejazd kamiónom v hornatých oblastiach.

Agentúra Reuters píše, že v rumunských Karpatoch poškodila lavína v noci na nedeľu horskú chatu, nikto však neutrpel zranenia. Podľa agentúry Agerpres bolo v nedeľu evakuovaných 58 ľudí, ktorí uviazli na chate pri meste Curtea de Arges.

Podľa meteorológov budú mrazivé teploty a snehové víchrice naprieč Balkánom pretrvávať aj v nasledujúcich dňoch.