< sekcia Zahraničie

Snowden: Útoky na falošné správy sú ohrozením demokracie

Edward Snowden, archívne foto. Foto: TASR/AP

Svet stojí na križovatke dejín dodal Snowden a varoval, že smer, ktorým sa v súčasnosti uberá, je vydláždený strachom.

Lisabon 31. mája (TASR) - Demokraciu a politickú legitímnosť čoraz väčšmi ohrozujú útoky na "falošné správy" či slobodu slova zo strany politikov, ako je americký prezident Donald Trump. Účastníkom konferencie v portugalskom Estorile to v utorok prostredníctvom videomostu povedal bývalý pracovník americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) Edward Snowden.

"Označovanie nepohodlnej žurnalistiky za falošné správy a prenasledovanie tých, ktorí hovoria pravdu, vytvára svet strachu a politickej nelegitímnosti," povedal z Moskvy Snowden, ktorého citovala agentúra Reuters.

Svet stojí na "križovatke dejín" dodal Snowden a varoval, že smer, ktorým sa v súčasnosti uberá, je "vydláždený strachom".

Snowden sa stal známym v roku 2013 vďaka vyzradeniu podrobností o dovtedy utajovaných sledovacích programoch NSA. Následne požiadal o azyl v Rusku, keďže v prípade návratu do Spojených štátov by čelil stíhaniu. Mnohí ľudskoprávni aktivisti ho však považujú za hrdinu. Podujatie Estoril Conferences, ktoré sa tento týždeň koná v Portugalsku, je venované ľudským právam a migrácii.