< sekcia Zahraničie

Sobotka: ČR navrhne pomôcť Maďarsku spoločnou akciou krajín V4

Na snímke český premiér Bohuslav Sobotka Foto: TASR/Andrej Galica

Český premiér opakovane navrhol, aby sa na ochrane maďarskej štátnej hranice spolupodieľali aj policajti a príslušníci ozbrojených síl z ďalších krajín V4.

Praha 2. októbra (TASR) - Česká vláda navrhne spoločnú akciu krajín Vyšehradskej štvorky v rámci pomoci Maďarsku sužovanému prílevom migrantov. Prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí to dnes oznámil predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka ako predstaviteľ úradujúcej predsedníckej krajiny V4.

Podľa Sobotku budú o detailoch ďalej rokovať ministri vnútra krajín V4, ktorí sa stretnú 8. októbra.

Český premiér opakovane navrhol, aby sa na ochrane maďarskej štátnej hranice spolupodieľali aj policajti a príslušníci ozbrojených síl z ďalších krajín V4. Informácie priniesli české elektronické médiá.

Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) by podľa názoru ministra obrany ČR Martina Stropnického mali vybudovať v Maďarsku spoločný záchytný tábor pre utečencov. Tento člen českej vlády v septembri opakovane konštatoval, že maďarský plot na zintenzívnenie ochrany štátnej hranice pred utečencami nepovažuje za ideálny. Domnieva sa však, že Budapešť sa celkom poctivo a komplikovane usiluje plniť svoju povinnosť ochrany vonkajšej hranice Schengenu a že je napriek tomu trochu lacno a pokrytecky kritizovaná.

Česká republika vyšle do Maďarska 20 vojakov, prepravnú techniku, poľnú kuchyňu a zemný vrták. Táto "minimisia" by mala v Maďarsku zostať dva mesiace, a to od 15. októbra. O detailoch jej vyslania obe strany rokovali 1. októbra.

ČR už skôr vyslala do Maďarska v súvislosti s migračnou krízou 50 veľkokapacitných vojenských stanov.