< sekcia Zahraničie

Socialisti žalujú mediálnu radu v kauze koncentrácie provládnych médií

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Poslanec Európskeho parlamentu za MSZP István Ujhelyi povedal, že Orbánova mediálna mafia nielenže porušuje demokratické zásady, ale aj základný zákon Európskej únie, Chartu základných práv EÚ.

Budapešť 6. decembra (TASR) - Maďarská socialistická strana (MSZP) podá žalobu na Mediálnu radu, pretože podľa socialistov údajne zasiahla proti koncentrácii provládnych médií. Informovala o tom vo štvrtok internetová stránka komerčnej televízie ATV.

Podpredseda budapeštianskej organizácie MSZP Gergely Őrsi v Budapešti upozornil, že vláda v stredu koncentráciu pravicových médií do neziskovej Nadácie stredoeurópskej tlače a médií (KESMA) zaradila do kategórie národného strategického záujmu, čím sa k fúzii nemôže vyjadriť protimonopolný úrad GVH, a ani Mediálna rada (NMHH), ktorá je nezávislým mediálnym regulačným orgánom.

Socialisti sa však podľa Őrsiho domnievajú, že súd má právo nariadiť NMHH, aby prípad predsa len vyšetrila. "Prevereniu koncentrácie médií protimonopolným úradom sa možno vyhnúť tým, že fúziu zaradia do kategórie národného strategického významu, ale to nemusí platiť aj v prípade Mediálnej rady," spresnil politik MSZP.

Poslanec Európskeho parlamentu za MSZP István Ujhelyi povedal, že "Orbánova mediálna mafia" nielenže porušuje demokratické zásady, "ale aj základný zákon Európskej únie, Chartu základných práv EÚ, ako aj ustanovenia Únie o štátnom financovaní".

Ujhelyi avizoval, že sa preto obráti so sťažnosťou na komisárku Európskej komisie pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovú a na ďalšie príslušné orgány Únie.

"Záchrana a dlhodobé zachovanie kultúry tlačených médií a župných verejných fór je verejným záujmom," uvádza sa v stredajšom zdôvodnení vládneho informačného centra KTK, ktoré zdôrazňuje, že uvedená nadácia tento cieľ bude napĺňať ako nezisková organizácia.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)