< sekcia Zahraničie

Sociálne, zdravotné a školské zariadenia v Maďarsku čaká testovanie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Nákazu novým druhom koronavírusu potvrdili v Maďarsku v uplynulých 24 hodinách 4512 ľuďom.

Budapešť 19. novembra (TASR) - V piatok sa v sociálnych zariadeniach v Maďarsku začne celoštátne testovanie na prítomnosť nového druhu koronavírusu, oznámil vo štvrtok v Budapešti šéf úradu vlády Gergely Gulyás na pravidelnej tlačovej konferencii vlády.

Podľa spravodajského servera Origo.hu Gulyás pripomenul, že kabinet minulý týždeň rozhodol, že v sociálnych, zdravotných a vzdelávacích inštitúciách nariadia testovanie na koronavírus. Harmonogram testovania určí operačný štáb vlády. Zdôraznil, že účasť na testovaní bude dobrovoľná.

Testovanie zhruba 191.000 ľudí na 15.000 miestach zabezpečia regionálne úrady vlády so zapojením 1000 dvojčlenných tímov, do ktorých zaradia aj medikov. V pondelok sa testovanie začne v jasliach, materských školách a na školách.

Šéf úradu vlády konštatoval, že počet infikovaných koronavírusom v krajine rastie rýchlym tempom a že úmrtnosť súvisiaca s ochorením COVID-19 oproti prvej vlne pandémie je mimoriadne vysoká. "Avšak vďaka mimoriadnemu úsiliu zdravotníctva počet úmrtí v pomere k nakazeným klesá," podčiarkol.

Nákazu novým druhom koronavírusu potvrdili v Maďarsku v uplynulých 24 hodinách 4512 ľuďom. V súvislosti s ochorením COVID-19 zaznamenali v tomto čase 92 úmrtí.

Aktuálnou bilanciou pandémie koronavírusu v krajine je 161.461 potvrdených infikovaných a 3472 obetí na životoch. Z ochorenia sa zotavilo 36.345 pacientov. Aktívnych nakazených je 121.644 osôb.

V nemocniciach ošetrujú 7532 ľudí s ochorením spôsobeným vírusom SARS-CoV-2, z nich 580 je na umelej pľúcnej ventilácii.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)