Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 16. máj 2024Meniny má Svetozár
< sekcia Zahraničie

Somálsko bude brániť územie po spornej dohode Etiópie a Somalilandu

Príslušníci bezpečnostných síl v uliciach somálskeho hlavného mesta Mogadišo v utorok 21. februára 2023. Foto: TASR/AP

Somálska vláda vo vyhlásení uviedla, že na základe ústavy je Somaliland súčasťou Somálska, a teda dohodu považuje za neplatnú a Somálsko ju nebude akceptovať.

Mogadišo 2. januára (TASR) – Somálska vláda v utorok v reakcii na kontroverznú dohodu medzi Etiópiou a odštiepeneckým regiónom Somaliland o využívaní prístavu Berbera uviedla, že bude brániť svoje územie akýmikoľvek dostupnými zákonnými prostriedkami. Zároveň odvolala svojho veľvyslanca v Etiópii. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Somálsko označilo pondelkovú dohodu, ktorá Etiópii poskytuje prístup k moru, za "jasné narušenie" jeho suverenity a naliehalo na medzinárodné spoločenstvo, aby sa postavilo na jeho stranu.

Etiópia dohodu so Somalilandom oznámila len niekoľko dní po tom, čo somálska vláda po rokoch stagnácie súhlasila s obnovením dialógu s týmto separatistickým regiónom.

Somaliland sa snaží získať samostatnosť od vyhlásenia nezávislosti od Somálska v roku 1991. Vláda v Mogadiše to však odmieta a medzinárodné spoločenstvo Somaliland ako štát neuznáva.

Na základe memoranda o porozumení, ktoré podpísali etiópsky premiér Abiy Ahmed a líder Somalilandu Muse Bihi Abdi, získa Etiópia prístup k prístavu Berbera v Adenskom zálive a k vojenskej základni.

Somálska vláda vo vyhlásení uviedla, že na základe ústavy je Somaliland súčasťou Somálska, a teda dohodu považuje za neplatnú a Somálsko ju nebude akceptovať.

Mogadišo tiež apelovalo na Organizáciu spojených národov, Africkú úniu, Ligu arabských štátov a regionálny Medzivládny úrad pre rozvoj štátov Afrického rohu, aby podporili "právo Somálska brániť svoju suverenitu a prinútili Etiópiu dodržiavať medzinárodné dohody".

Somálsky premiér Hamza Abdi Barre vyzval občanov, aby zachovali pokoj. "Chcem vás ubezpečiť, že sme odhodlaní brániť krajinu, nedovolíme, aby bol narušený ani kúsok zeme, mora a oblohy. Budeme brániť našu krajinu všetkými možnými zákonnými prostriedkami... Musíme sa zjednotiť a zabudnúť na naše rozdiely, aby sme bránili našu krajinu, celistvosť a zvrchovanosť."

Etiópia, druhá najľudnatejšia krajina v Afrike, nemá prístup k moru od roku 1993, keď Eritrea po trojročnej získala nezávislosť.