Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. september 2023Meniny má Móric
< sekcia Zahraničie

Sonde NASA sa podarilo zmeniť dráhu asteroidu Dimorphos

Na snímke z priameho prenosu NASA vidno sondu z misie Double Asteroid Redirection Test letieť k asteroidu Dimorphos, v pondelok 26. septembra 2022. Foto: TASR/AP

Táto misia ukazuje, že NASA sa snaží byť pripravená na čokoľvek, čo na nás vesmír vrhne, uviedol Nelson.

Washington 11. októbra (TASR) - Sonde amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa v rámci testovania obrany Zeme pred vesmírnymi telesami podarilo zmeniť dráhu asteroidu Dimorphos. V utorok to oznámila NASA, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

Sonda Double Asteroid Redirection Test (DART) 26. septembra úmyselne narazila do asteroidu Dimorphos, čím ho vytlačila na rýchlejšiu obežnú dráhu okolo väčšej binárnej planétky Didymos. "DART skrátil obežnú dráhu 11 hodín 55 minút na 11 hodín 23 minút," povedal pre AFP riaditeľ NASA Bill Nelson. Vedci pôvodne dúfali, že po náraze sa ju podarí skrátiť aspoň o desať minút.

"Táto misia ukazuje, že NASA sa snaží byť pripravená na čokoľvek, čo na nás vesmír vrhne," uviedol Nelson. Vedci potrebovali asteroid aj planétku niekoľko dní pozorovať pomocou teleskopu, aby čo najpresnejšie určili, ako veľmi náraz zmenil dráhu 160-metrového asteroidu, píše AP.

Sonda odštartovala v novembri 2021 z Vandenbergovej základne v americkom štáte Kalifornia. Náklady testu boli 325 miliónov dolárov, píše AP.

Planétka Didymos a asteroid Dimorphos obletia Slnko raz za 2,1 roka. Pre Zem nepredstavujú žiadnu hrozbu, sú však ideálne na test planetárnej obrany. Po náraze sondy DART sa za asteroidom dočasne vytvoril dlhý pás úlomkov, ktorý sa podobá na chvost kométy.

Astronómovia považujú len zlomok z miliárd asteroidov a komét v našej Slnečnej sústave za potenciálne nebezpečenstvo pre Zem. V najbližších 100 rokoch nie sú očakávané žiadne takéto zrážky, píše AFP.

So súčasnou technológiou je náraz sondy do asteroidu zatiaľ jediným spôsobom obrany pred nebezpečným vesmírnym telesom. Jeho dráhu by v prípade včasného zaznamenania mohla vychýliť aj gravitačná sila vesmírnej lode, ktorá by popri ňom musela istý čas letieť. Ďalšou možnosťou je odpálenie jadrovej hlavice na jeho presmerovanie alebo zničenie, vysvetľuje AFP.