Quantcast
< sekcia Zahraničie

Sopka Bulusan chrlila popol druhýkrát za necelý týždeň

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Chrlenie popola trvalo približne tri a pol minúty - kratšie ako bolo zaznamenané 1. mája.

Manila 7. mája (TASR) - Filipínska sopka Bulusan v noci nadnes už druhýkrát za necelý týždeň chrlila popol. Nič však nenaznačuje tomu, že by hrozila jej silná erupcia, uviedla dnes agentúra AP s odvolaním sa na šéfa filipínskeho inštitútu pre vulkanológiu a seizmológiu Renata Soliduma.

Sopka Bulusan, ležiaca juhovýchodne od filipínskej metropoly Manila v provincii Sorsogon, vychrlila v noci nadnes popol do výšky 250 metrov. Chrlenie popola trvalo približne tri a pol minúty - kratšie ako bolo zaznamenané 1. mája.

Predstavitelia inštitútu požiadali miestne úrady, aby ľudí nepúšťali do štvorkilometrovej zóny v okolí tejto aktívnej sopky. V jej blízkosti by sa momentálne nemali pohybovať ani žiadne lietadlá.

Výbuch vulkánu vysokého 1565 metrov bol dôsledkom stretu podzemnej vody s horúcimi skalami, nie so stúpajúcou magmou. Pre sopku Bulusan sú pritom podľa Soliduma takéto výbuchy typické.

Sopka Bulusan je jedna z 23 filipínskych sopiek, považovaných za aktívne. Od roku 1918 u nej však nedošlo k silnej erupcii.

Vo februári 2011 Bulusan chrlil sopečný popol do výšky dva kilometre. Svoje domovy muselo vtedy opustiť približne 1200 dedinčanov.