< sekcia Zahraničie

Sopka Stromboli znova vybuchla, vystrašila turistov

Sopka Stromboli, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Výbuch bolo počuť aj na susednom ostrove Salina. Z krátera sa zdvihlo mračno sopečného popola a ďalšieho vulkanického materiálu.

Rím 28. augusta (TASR) - Nový výbuch vulkánu Stromboli na rovnomennom talianskom sopečnom ostrove neďaleko Sicílie vystrašil v stredu turistov. Na južnom úbočí sopky, z ktorej sa následne vyliala láva, došlo k silnej explózii. K spôsobeným požiarom smerovali hasiči, zranených ani materiálne škody nehlásili, informovali agentúry AFP a APA.

Výbuch bolo počuť aj na susednom ostrove Salina. Z krátera sa zdvihlo mračno sopečného popola a ďalšieho vulkanického materiálu. Skupina vyľakaných turistov utiekla z pláže a zhromaždila sa na námestí pred miestnym kostolom, uviedli talianske médiá. Pohotovostné zložky vyslali podľa agentúry AFP na ostrov motorové člny a vrtuľníky.

Prístup na vrchol sopky Stromboli je už dlhší čas zakázaný. Začiatkom júla došlo k sérii jej výbuchov, pri ktorých zahynul turista zo Sicílie.

Stromboli je súčasťou Liparských ostrovov ležiacich severne od Sicílie. Sopka vysoká 926 metrov patrí podľa talianskeho Národného ústavu geofyziky a vuklanológie k niekoľkým na svete, ktoré sú takmer nepretržite aktívne.

Posledná veľká erupcia Stromboli bola zaznamenaná 13. apríla 2009. Na jej vrchole sú tri aktívne krátery. Na ostrove sa nachádzajú dve osady, v ktorých žije už len niekoľko stoviek ľudí.