< sekcia Zahraničie

Soros venuje milión eur na boj proti koronavírusu v Maďarsku

Americký miliardár a filantrop George Soro. Foto: TASR/AP

Soros pripomenul, že sa narodil v Budapešti v roku 1930, necelé desaťročie po pandémii takzvanej španielskej chrípky.

Londýn 30. marca (TASR) - Americký finančník a filantrop George Soros venuje milión eur na boj proti šíreniu nového koronavírusu vo svojom rodnom Maďarsku. V pondelok o tom informovala agentúra Reuters.

"Pandémia (ochorenia) COVID-19 nepozná hranice medzi krajinami, spoločenstvami, náboženstvami ani ľuďmi. Každý sa môže infikovať, ale niektorí z nás sú viac zraniteľní než iní," uviedol vo vyhlásení 89-ročný miliardár.

Soros pripomenul, že sa narodil v Budapešti v roku 1930, necelé desaťročie po pandémii takzvanej španielskej chrípky. Na toto ochorenie vtedy len v samotnej Budapešti zomreli tisíce ľudí. V Maďarsku prežil Soros aj hrôzy druhej svetovej vojny, takže podľa vlastných slov vie, aký je život v extrémnych podmienkach.

Na boj proti koronavírusu v Maďarsku sa George Soros rozhodol prispieť napriek dlhoročnému nepriateľstvu, ktoré voči nemu prejavuje tamojšia vládnuca strana Fidesz. Tá Sorosa okrem iného obviňuje z podpory liberalizmu a migrácie. Americký finančník sa v Maďarsku stáva terčom antisemitských narážok, píše britský denník The Guardian.

V Maďarsku v pondelok potvrdili už 447 osôb nakazeným novým koronavírusom a 15 úmrtí na ochorenie, ktoré spôsobuje.