Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 6. jún 2023Meniny má Norbert
< sekcia Zahraničie

Španielska prokuratúra plánuje vyšetrovať zneužívanie detí v cirkvi

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Španielsky parlament začiatok takéhoto vyšetrovania schválil.

Madrid 1. februára (TASR) - Španielska generálna prokuratúra plánuje vyšetriť prípady zneužívania maloletých osôb príslušníkmi katolíckej cirkvi. Informovali o tom v utorok agentúry DPA a AFP.

Generálna prokurátorka Dolores Delgadová už prokuratúry v 17 španielskych autonómnych spoločenstvách požiadala, aby poskytli príslušnú dokumentáciu o všetkých prípadoch agresie a zneužívania voči mladistvým vo všetkých náboženských inštitúciách, píše denník El País. Prokuratúry majú dokumenty odovzdať v priebehu desiatich dní.

Španielska ľavicová strana Podemos, ktorá je súčasťou vládnej koalície, Republikánska ľavica Katalánska (ERC) a baskická strana EH Bildu minulý týždeň žiadali zriadenie parlamentnej komisie na vyšetrenie týchto činov.

Španielsky parlament v utorok začiatok takéhoto vyšetrovania schválil, píše agentúra AFP. Ide o prvé verejné vyšetrovanie zo strany vlády alebo cirkvi v súvislosti s možnými prípadmi zneužívania v krajine, dodáva táto agentúra.

Cieľom vyšetrovanie je zabezpečiť, "aby sa niečo podobné už nikdy viac nestalo", píše DPA s odvolaním sa na úrad generálnej prokuratúry. Katolícka cirkev v Španielsku pred približne deviatimi mesiacmi po prvý raz zverejnila údaje o prípadoch zneužívania detí.

Konferencia biskupov vtedy oznámila, že od roku 2001 zaznamenala 220 prípadov sexuálneho zneužívania zo strany cirkevných hodnostárov. Cirkev už podľa svojich vyjadrení ukončila vlastné vnútorné vyšetrovania 151 z týchto prípadov.