< sekcia Zahraničie

V Katalánsku od pondelka čiastočne otvoria bary či reštaurácie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Španielsko je s viac ako 42 000 úmrtiami a s vyše 1,5 miliónom potvrdených prípadov jednou z najviac postihnutých krajín v Európskej únii.

Barcelona 20. novembra (TASR) – Bary, reštaurácie a kiná budú v Katalánsku, ktorého regionálna vláda ich zatvorila v polovici októbra v snahe zabrániť šíreniu nového koronavírusu, od pondelka znovu otvorené. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Od pondelka budú môcť byť bary a reštaurácie otvorené do 21:30, pričom v ich vnútorná kapacita môže byť naplnená na 30 percent. Kapacita kín, divadiel a koncertných sál môže byť využitá na polovicu.

Regionálna vláda zachovala v platnosti nočný zákaz vychádzania aj obmedzenia pohybu osôb do a z regiónu, ktoré boli súčasťou opatrení zavedených v polovici októbra. „Podarilo sa nám zmeniť dynamiku šírenia nákazy bez toho, aby sme sa museli uchýliť k prísnemu lockdownu, aký nastal v marci počas prvej vlny pandémie," uviedol na tlačovej konferencii dočasný katalánsky premiér Pere Aragones.

Rovnako ako vo zvyšku Španielska aj v Katalánsku počet novoinfikovaných klesá. „Situácia sa stabilizovala (s tendenciou) k výskytu menšieho počtu prípadov, naďalej však zostáva veľmi znepokojujúca, pretože incidencia je stále vysoká," uviedol v stredu španielsky minister zdravotníctva Salvador Illa.

Španielsko je s viac ako 42 000 úmrtiami a s vyše 1,5 miliónom potvrdených prípadov jednou z najviac postihnutých krajín v Európskej únii. Je v poradí štvrtou krajinou EÚ s najvyšším počtom úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19. Na prvých troch miestach sa nachádzajú Spojené kráľovstvo, Taliansko a Francúzsko.