< sekcia Zahraničie

Španielsko vydalo medzinárodné varovanie pred epidémiou listeriózy

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Listéria zvyčajne spôsobuje u zdravých ľudí mierne prebiehajúce ochorenie, ale môže byť nebezpečná pre tehotné ženy a ľudí s oslabeným imunitným systémom.

Madrid 21. augusta (TASR) - Španielsko vydalo v stredu medzinárodné varovanie pred epidémiou listeriózy po tom, čo počet prípadov nakazených ľudí stúpol na 150. Ide o najväčšiu epidémiu tohto ochorenia v krajine. Informovala o tom britská spravodajská televízia Sky News.

Infekcii podľahla jedna osoba, 90-ročná žena, uviedli médiá už v utorok. Ministerstvo zdravotníctva doplnilo, že preveruje ďalších 523 podozrivých prípadov listeriózy.

V nemocnici je aj 23 tehotných žien s listeriózou.

Španielsko upozornilo na epidémiu úrady Európskej únie a Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO).

Šírenie ochorenia spôsobeného baktériou listéria vyvolalo obavy v Španielsku, ktoré navštívi ročne okolo 80 miliónov turistov. Krajina patrí medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie na svete.

Listeriózou sa obvykle môže človek nakaziť konzumáciou potravín obsahujúcich baktériu listéria.

Baktéria sa môže nachádzať v mnohých druhoch potravín, ale problémom je najmä v surovom mlieku, mäse, mäkkých syroch a chladenom rýchlom občerstvení, ako sú pripravené sendviče.

Listéria zvyčajne spôsobuje u zdravých ľudí mierne prebiehajúce ochorenie, ale môže byť nebezpečná pre tehotné ženy a ľudí s oslabeným imunitným systémom, pripomenula agentúra AP.

V ťažkých prípadoch dochádza k meningitíde, encefalitíde a sepse s vysokou mierou úmrtnosti.

Najviac potvrdených prípadov v Španielsku zaznamenali v južnom regióne Andalúzia, kde sa nachádza podnik na balenú bravčovinu a práve ten spájajú úrady s epidémiou.

Avšak ďalšie prípady boli zistené dokonca až v Katalánsku na severovýchode, kde zostáva v nemocnici okolo 50 ľudí.