Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 6. máj 2024Meniny má Hermína
< sekcia Zahraničie

Počet obetí vlakového nešťastia v Španielsku rastie

Po jednom z najhorších vlakových nešťastí v Európe za posledné štvrťstoročie ležali pri koľajniciach desiatky zakrytých tiel. Foto: TASR/AP

Po jednom z najhorších vlakových nešťastí v Európe za posledné štvrťstoročie ležali pri koľajniciach desiatky zakrytých tiel.

Madrid 25. júla (TASR) - Počet obetí vážnej vlakovej nehody na severozápade Španielska naďalej rastie.

Nehoda si okrem 80 mŕtvych vyžiadala viac ako 140 zranených, viacerí sú vo vážnom stave.

Vykoľajený rýchlovlak podľa prvých informácií zrejme vošiel príliš vysokou rýchlosťou do zákruty niekoľko kilometrov pred stanicou v Santiagu.

Železničná spoločnosť Renfe však varovala pred predčasnými závermi a prisľúbila dôkladné vyšetrovanie príčiny nešťastia.

Na kombosnímke z bezpečnostnej kamery vlak vo veľkej rýchlosti vošiel do ostrej zákruty, vykoľajil sa a narazil do múru pozdĺž koľajníc 24. júla 2013 pri španielskom meste Santiago de Compostela.
Foto: TASR/AP



Identifikovali všetkých zranených, sú medzi nimi aj cudzinci



Medzi zranenými sú ľudia rôznych národností, informovala dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne úrady.

Všetkých zranených už podľa nich identifikovali, 36 z nich je vo vážnom stave a sú medzi nimi aj štyri deti. Po nehode hospitalizovali dovedna 178 zranených, 95 z nich je stále v nemocnici.

Americké veľvyslanectvo v Madride uviedlo, že medzi zranenými sú aj občania USA.

"Momentálne zhromažďujeme informácie o nešťastí a sme v kontakte s rodinami niektorých zranených amerických občanov," informoval americký chargé d'affaires Luis G. Moreno.

Hovorca britského zastupiteľstva povedal, že vie o jednom zranenom Britovi. Podrobnosti o jeho zdravotnom stave odmietol poskytnúť.




Španielsko vyhlási trojdňový smútok



Španielsky premiér Mario Rajoy vyhlásil trojdňový štátny smútok za obete vážneho vlakového nešťastia v Galícii, pri ktorom prišlo o život najmenej 78 ľudí. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

a videosnímke letecký pohľad na miesto vlakového nešťastia 25. júla 2013 pri španielskom meste Santiago de Compostela.
Foto: TASR/AP


"Podpíšem dekrét o vyhlásení troch dňoch oficiálneho štátneho smútku v celom Španielsku," povedal premiér novinárom na mieste nehody v meste Santiago de Compostela, kde hospitalizovali väčšinu zo 131 zranených.

Najvyšší súd v Galícii zároveň oznámil, že proti jednému z rušňovodičov začali oficiálne vyšetrovanie. Rušňovodič je jedinou osobou, ktorú budú vyšetrovať v prípade nehody, píše Reuters.

Záchranári medzitým prestali prehľadávať trosky rýchlovlaku. Záznamy z bezpečnostných kamier preukázali, že vlak vo veľkej rýchlosti vošiel do ostrej zákruty, vykoľajil sa a narazil do múru pozdĺž koľajníc. Záznam z kamery zverejnili noviny El País na svojej webovej stránke.


Vo vlaku bolo vyše 200 cestujúcich


Rýchlovlak Alvia s vyše 200 cestujúcicmi sa vykoľajil v stredu večer niekoľko kilometrov pred stanicou v Santiagu de Compostela na zákrute na úseku železničnej trate, ktorý sprevádzkovali pred dvoma rokmi. Vlak smeroval z Madridu do mesta Ferrol na severozápadnom pobreží krajiny. Mimo koľajníc skončilo všetkých 13 vozňov.



Po jednom z najhorších vlakových nešťastí v Európe za posledné štvrťstoročie ležali pri koľajniciach desiatky zakrytých tiel. Z trosiek stúpal dym a záchranári sa z nich snažili dostať ľudí, ktorí prežili. Jedna zo svedkýň pre miestne rádio povedala, že počula hlasnú explóziu pred tým, ako uvidela vykoľajený vlak. Jeden z vozňov skončil na neďalekej ceste.

MZV: Nevedno, či medzi obeťami sú aj Slováci
"Ešte stále sa identifikujú obete a tiež ranení, stále sa vyprosťujú telá z vagónov, 77 mŕtvych a vyše 140 ranených, obete by už nemali pribúdať, zatiaľ nie sú informácie o obetiach spomedzi cudzincov," uviedol pre TASR Peter Susko z tlačového odboru slovenského rezortu diplomacie.
Ide o prvú nehodu, ktorá postihla španielsku sieť rýchlovlakov AVE. Zdroje z prostredia vyšetrovateľov uviedli, že vlak možno vošiel do zatáčky príliš veľkou rýchlosťou, informovala agentúra DPA. Tragédia však v krajine zrejme vyvolá spomienky na bombové útoky vo vlakoch v Madride z roku 2004, pri ktorých zahynulo 191 ľudí, konštatoval Reuters.

Španielsky premiér Mariano Rajoy, ktorý pochádza zo Santiaga de Compostela, zvolal naliehavé stretnutie ministrov. Miesto nešťastia navštívi vo štvrtok ráno.

K vykoľajeniu vlaku došlo v predvečer hlavných slávností v Santiagu de Compostela pri príležitosti dnešného sviatku sv. Jakuba, apoštola, ktorého pozostatky údajne pochovali v tomto meste - jednom z najvýznamnejších katolíckych pútnických miest na svete.




Hovorkyňa miestnej radnice pre štátnu televíziu povedala, že plánované slávnostné podujatia v meste zrušili, informovala agentúra AP.

Rušňovodič vykoľajeného vlaku priznal, že šiel prirýchlo



Zamestnanec železníc pracuje na mieste vlakového nešťastia 25. júla 2013 pri španielskom meste Santiago de Compostela.
Foto: TASR/AP
Rušňovodič španielskeho rýchlovlaku priznal, že išiel príliš rýchlo. Informovala o tom dnes agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje vyšetrovateľov.

Rušňovodič podľa nich potvrdil, že vlak išiel rýchlosťou 190 kilometrov za hodinu, hoci na úseku, kde k nehode došlo, je prípustná rýchlosť maximálne 80 kilometrov za hodinu. Dôvod, prečo išiel tak rýchlo, doposiaľ nie je jasný. Príčinou nehody bola podľa prvých výsledkov vyšetrovania zrejme skutočnosť, že vošiel príliš vysokou rýchlosťou do zákruty niekoľko kilometrov pred stanicou.

Vo vlaku boli dvaja rušňovodiči; obaja z nehody vyviazli takmer bez zranení. Na miestne nešťastia naďalej pracovala polícia a tímy expertov, píše DPA.

Vlak mohol ísť viac ako 190 km/h, ukázala analýza agentúry AP



Analýza videozáberov zo stredajšieho vlakového nešťastia v španielskej Galícii, uskutočnená agentúrou AP, naznačuje, že vlak pred vykoľajením vošiel do zákruty príliš rýchlo.

Rýchlosť v úseku trate pred zákrutou a v nej je oficiálne obmedzená na 80 kilometrov za hodinu, pritom predtým môžu ísť súpravy rýchlosťou až 250 kilometrov za hodinu. Na zázname z bezpečnostnej kamery je vidieť, že vlak vo veľkej rýchlosti vošiel do ostrej zákruty, vykoľajil sa a narazil do múru viaduktu.

Agentúra AP na základe frekvencie snímania videa a predpokladanej vzdialenosti medzi dvoma pylóny odhadla, že rýchlosť vlaku v čase nešťastia dosahovala 144-192 kilometrov za hodinu. Výsledkom ďalšieho odhadu vychádzajúceho z typickej vzdialenosti medzi podvalmi je rýchlosť 156-182 kilometrov za hodinu.



Podľa denníka El País úrady identifikovali zatiaľ 40 obetí, zoznam zverejnia dnes okolo 22. hodiny.

Miesto nešťastia, vzdialené necelých päť kilometrov od železničnej stanice v Santiagu de Compostela, metropole autonómneho regiónu Galícia, navštívil dnes aj španielsky premiér Mariano Rajoy.

Najväčšie vlakové nešťastia v Európe za uplynulých 25 rokov

BRITÁNIA, december 1998 - Tridsaťštyri ľudí prišlo o život pri havárii troch vlakov na londýnskej železničnej stanici Clapham Junction. Nehodu pripísali nepostačujúcim bezpečnostným opatreniam.

BRITÁNIA, október 1999 - Dva vlaky sa zrazili blízko londýnskej stanice Paddington. Havária si vyžiadala 31 mŕtvych. Jeden z vlakov prešiel na červenú.

RAKÚSKO, november 2000 - Pri požiari pozemnej lanovej dráhy v tuneli zahynulo 155 ľudí.

MAĎARSKO, máj 2003 - Tridsaťštyri ľudí zomrelo po tom, čo sa vlak smerujúci z Budapešti do mesta Nagykanizsa zrazil s autobusom plným nemeckých turistov na železničnom priechode blízko Siófoku.

ŠPANIELSKO, jún 2003 - Osobný vlak smerujúci z Madridu do mesta Cartegna sa zrazil s protiidúcim nákladným vlakom pri Chinchille. Zahynulo 19 ľudí.

TALIANSKO, január 2005 - Sedemnásť obetí si vyžiadala zrážka osobného a nákladného vlaku severne od mesta Bologna.

ČIERNA HORA, január 2006 - Štyridsaťšesť ľudí zahynulo a 198 ďalších utrpelo zranenia po tom, čo sa preplnený vlak vykoľajil a zrútil sa do rokliny pri hlavnom meste Podgorica.

ŠPANIELSKO, júl 2006 - Štyridsaťjeden obetí si vyžiadalo vykoľajenie metra v tuneli pred príchodom na stanicu Jesús vo Valencii.

NEMECKO, september 2006 - Vysokorýchlostný vlak narazil do služobného vozňa v okolí Emslandu. Zahynulo 23 ľudí.

TALIANSKO, jún 2009 - Explózia na prechádzajúcom nákladnom vlaku spôsobila požiar na neďalekých domoch v prímorskom meste Viareggio. Niekoľko rodín zhorelo v spánku. Zahynulo 22 ľudí.

BELGICKO, február 2010 - Čelná zrážka dvoch vlakov pri dedine Buizingen v blízkosti Halle juhozápadne od Bruselu si vyžiadala 18 obetí.

POĽSKO, marec 2012 - Dva osobné vlaky sa vykoľajili a čelne zrazili blízko miesta Szczekociny. Zahynulo 16 a zranenia utrpelo 58 ľudí.

ŠPANIELSKO, 24. júla 2013 - Najmenej 77 obetí a viac než 140 zranených si vyžiadalo vykoľajenie vysokorýchlostného vlaku na severozápade Španielska, blízko známeho pútnického miesta Santiago de Compostela. K nehode došlo v predvečer slávnostného podujatia pri príležitosti sviatku sv. Jakuba.