< sekcia Zahraničie

Vo veku 82 rokov zomrel svetoznámy architekt Ricardo Bofill

Španielsky architekt Ricardo Bofill, archívna snímka. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Podľa historika Andrewa Ayersa patria Bofillove výtvory medzi "najpôsobivejšie stavby" 20. storočia.

Madrid 14. januára (TASR) - Vo veku 82 rokov zomrel v piatok svetoznámy španielsky architekt a urbanista katalánskeho pôvodu Ricardo Bofill. Agentúre DPA to potvrdila jeho kancelária v Barcelone.

Bofill bol odporcom racionalistického a jednotného architektonického štýlu. V roku 1963 založil ateliér Taller de Arquitectura, ktorý sídli v bývalej cementárni. Jeho firma za desaťročia realizovala množstvo architektonických a urbanistických projektov po celom svete.

Jeho ateliér sa zaoberal napríklad mestským plánovaním pre Paríž, Luxemburg, Varšavu, Prahu, či Madrid. Podľa historika Andrewa Ayersa patria Bofillove výtvory medzi "najpôsobivejšie stavby" 20. storočia.

Tento architekt navrhol okrem iného medzinárodné letisko Barcelona El Prat, Katalánske národné divadlo (TNC) a hotel W Barcelona pripomínajúci plachetnicu, ktorý je dominantou tamojšej mestskej pláže. Rozruch vyvolal aj niektorými dielami realizovanými v zahraničí, napríklad stavbou Citadel Center v Chicagu. Navrhol tiež komplex Panorama City v Bratislave.