< sekcia Zahraničie

KRUTÁ ZIMNÁ BÚRKA: V Španielsku usmrtila už najmenej deväť ľudí

Obrovské vlny narážajú na poškodený most počas silnej búrky na pláži Badalona na okraji Barcelony 22. januára 2020. Obrovské vlny a víchrica zasiahli mestá na pobreží a poničili v nich mnohé obchody a reštaurácie. Foto: TASR/AP

V postihnutých regiónoch bola čiastočne zastavená železničná doprava a úrady odporučili 200.000 študentom zostať doma.

Madrid 22. januára (TASR) - Najmenej deväť ľudí zahynulo v Španielsku v zimnej búrke nazvanej Gloria - vyčíňala na juhu krajiny, ktorý postihol silný vietor a veľmi nízke teploty. V stredu o tom informovali miestne médiá s odvolaním sa na španielskych predstaviteľov.

Päť nových úmrtí hlásili v stredu v regiónoch Andalúzia a Valencia, takže celkový počet obetí krutého počasia je zatiaľ deväť. Hlásené sú aj štyri nezvestné osoby, dodala informáciu tlačová agentúra DPA.

Medzi novonahlásenými mŕtvymi boli v stredu 49-ročný bezdomovec, ktorý zamrzol v meste Carcaixent (región Valencia), a žena, ktorá zahynula, keď sa zrútil jej dom v meste Alcoi (takisto Valencia).

Medzi nahlásenými nezvestnými osobami boli na ostrove Ibiza 25-ročný Brit a ďalší človek vo veku 41 rokov, ako aj muž na ostrove Malorka a námorník v katalánskom meste Girona.

Vo veľkých častiach krajiny hlásili v stredu už pokojné počasie. Búrka sa však presunula na sever Španielska a bičuje regióny Aragónsko a Katalánsko. Bol tam vyhlásený druhý a tretí najvyšší stav pohotovosti, ktoré sa označujú oranžovou a žltou farbou.

Keď sa búrka pohybovala krajinou, donútila mesto Valencia zatvoriť pláže a mnoho prístavov. V postihnutých regiónoch bola čiastočne zastavená železničná doprava a úrady odporučili 200.000 študentom zostať doma.