Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. december 2023Meniny má Barbora a Barbara
< sekcia Zahraničie

Španielsky premiér Sánchez predstavil svoj nový vládny kabinet

Pedro Sánchez. Foto: TASR/AP

Sánchezova Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) má vo vláde 17 členov.

Madrid 20. novembra (TASR) - Španielsky premiér Pedro Sánchez v pondelok oznámil zloženie svojho nového vládneho kabinetu. Ten má 22 členov, z nich desať žien. TASR informácie prevzala z agentúr AFP a EFE.

Sánchezova Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) má vo vláde 17 členov. Päť kresiel patrí koaličnému partnerovi, ľavicovému zoskupeniu SUMAR.

Ministrom zahraničných vecí zostáva José Manuel Albares a ministerkou obrany bude aj naďalej Margarita Roblesová. Ministerkou práce a sociálnych vecí je Yolanda Díazová, ktorá je zároveň vedúcou osobnosťou hnutia SUMAR. Kabinet má štyroch vicepremiérov vrátane Díazovej.

Premiér vyjadril presvedčenie, že nová koalícia začne ďalšiu etapu s väčším odhodlaním, chuťou i entuziazmom ako kedykoľvek predtým. Nový kabinet sa podľa jeho slov bude usilovať zaistiť krajine stabilitu.

Sánchez na sociálnej sieti X napísal, že Španielsko je v súčasnosti silnejšie než pred piatimi rokmi. Takisto sa poďakoval ministrom a ministerkám, ktorý svoje pôsobenie vo vláde ukončili.

Sáncheza minulý štvrtok (16. novembra) v parlamentnom hlasovaní podporila väčšina poslancov, čím sa stal premiérom na ďalšie volebné obdobie.

Júlové parlamentné voľby v Španielsku vyhrala konzervatívna Ľudová strana (PP). Nepodarilo sa je však zostaviť novú vládu. Kráľ Filip VI. preto zostavením vlády poveril úradujúceho premiéra Pedra Sáncheza. Jeho PSOE skončila vo voľbách na druhom mieste.

Sánchez na získanie potrebného počtu hlasov v parlamente potreboval podporu viacerých menších politických strán vrátane katalánskych a baskických separatistov.

PSOE sľúbila, že uskutoční kroky na posilnenie autonómie Baskicka. Dvojici katalánskych strán Sánchez sľúbil udelenie amnestii pre separatistov, ktorí sa pred šiestimi rokmi podieľali na neúspešnom presadzovaní vyhlásenia nezávislosti Katalánska.

Obyvatelia viacerých miest Španielska vyšli do ulíc, aby vyjadrili nespokojnosť s týmito amnestiami. Na proteste v Madride sa v sobotu zúčastnilo približne 170.000 ľudí, píše AFP s odvolaním sa na miestnu políciu.