Quantcast
< sekcia Zahraničie

Spojenci podpísali prístupové protokoly Fínska a Švédska k NATO

Na snímke zľava fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto, generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a nórska ministerka zahraničných vecí Ann Lindeová počas tlačovej konferenice po podpise protokolov v Bruseli 5. júla 2022. Foto: TASR/AP

Prístupové protokoly musí teraz ratifikovať všetkých 30 členských štátov NATO vrátane Slovenska.

Brusel 5. júla (TASR) - Predstavitelia 30 členských štátov NATO podpísali v utorok prístupové protokoly Fínska a Švédska k Severoatlantickej zmluve. Na tlačovej konferencii v Bruseli to oznámil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

"Pre Fínsko, Švédsko i NATO je toto naozaj historická chvíľa," uviedol Stoltenberg na tlačovej konferencii po boku ministra a ministerky zahraničných vecí Fínska i Švédska. "S 32 krajinami... budeme ešte silnejší," dodal.

Prístupové protokoly musí teraz ratifikovať všetkých 30 členských štátov NATO vrátane Slovenska. Tento proces môže trvať niekoľko mesiacov a až potom sa môžu obe severské krajiny stať členmi tejto vojenskej organizácie a súčasťou jej kolektívnej obrany.

"Ďakujeme vám za podporu! Každý zo Spojencov teraz môže začať proces ratifikácie," uviedla švédska ministerka zahraničných vecí Ann Lindeová na sociálnej sieti Twitter. "Tešíme sa na spoluprácu a zaistenie našej spoločnej bezpečnosti," dodala.

"Teším sa na rýchly ratifikačný proces," uviedol šéf fínskej diplomacie Pekka Haavisto.

Po podpísaní prístupových protokolov sa Fínsko i Švédsko budú môcť zúčastňovať na stretnutiach NATO a budú mať tiež väčší prístup k informáciám tajnej služby. Tieto dve severské krajiny však zatiaľ - až do ratifikácie členskými krajinami - nebudú chránené klauzulou NATO o tom, že útok na jednu členskú krajinu je útokom na všetky krajiny NATO, vysvetľuje Reuters.

Proces ratifikácie protokolov členskými krajinami NATO však ešte môže skomplikovať Turecko. Tamojší prezident Tayyip Erdogan totiž minulý týždeň na summite NATO upozornil Fínsko i Švédsko, že musia najskôr dodržať svoje sľuby, inak prístupové protokoly nepošle do tureckého parlamentu na ratifikáciu.

Erdogan a predstavitelia Fínska a Švédska sa totiž dohodli na sérii bezpečnostných opatrení, ktoré majú presvedčiť Turecko, aby umožnilo vstup týchto severských krajín do NATO. Ankara totiž v máji uviedla, že bude blokovať vstup Fínska a Švédska do NATO, pretože podporujú teroristov.

O prizvaní Fínska a Švédska do NATO rozhodli členovia Aliancie minulý týždeň na summite NATO v Madride.