Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 26. február 2024Meniny má Viktor
< sekcia Zahraničie

Spojené štáty možno na jeseň uvalia na Rusko aj druhý balík sankcií

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Vláda USA v stredu oznámila, že zavedie voči Rusku sankcie za to, že podľa nej použilo nervovoparalytickú látku pri pokuse o usmrtenie bývalého ruského špióna a jeho dcéry v Británii.

Washington 9. augusta (TASR) - Vláda Spojených štátov má na jeseň tohto roku v úmysle uvaliť na Rusko aj druhý balík sankcií v reakcii na udalosti v britskom meste Salisbury, kde sa v marci pokúsili otráviť bývalého agenta ruskej vojenskej rozviedky Sergeja Skripaľa a jeho dcéru. Urobí tak v prípade, že USA nedostanú presvedčivé záruky, že ruská strana už nebude používať chemické zbrane. Informovala o tom v stredu televízia NBC s odvolaním sa na nemenovaný zdroj na americkom ministerstve zahraničných vecí.

Druhý balík sankcií má byť pre Rusko "bolestivejší" a bude uvalený tri mesiace po prvej vlne sankcií, ak Moskva nepredloží presvedčivé záruky, že v budúcnosti nebude používať chemické zbrane a bude súhlasiť "s lokálnymi previerkami (expertmi) OSN". Podľa NBC však Rusko tieto požiadavky podľa všetkého nesplní.

Diplomatický zdroj citovaný NBC uviedol, že druhý balík sankcií môže zahŕňať "podstatné obmedzenie diplomatických vzťahov, pozastavenie letov lietadiel (ruskej) štátnej leteckej spoločnosti Aeroflot do USA a takmer plné obmedzenie importu a exportu".

Televízia NBC okrem toho deklarovala, že prvý balík sankcií "nemusí mať dostatočný účinok" aj preto, že v mnohých parametroch kopíruje už zavedené obmedzujúce opatrenia.

Vláda USA v stredu oznámila, že zavedie voči Rusku sankcie za to, že podľa nej použilo nervovoparalytickú látku pri pokuse o usmrtenie bývalého ruského špióna a jeho dcéry v Británii.

Ohlásené opatrenia voči Rusku, ktoré agentúra AP nekonkretizovala, majú začať platiť po uplynutí 15-dňovej lehoty na upovedomenie Kongresu, čo by malo byť okolo 22. augusta.

Bývalý ruský špión Sergej Skripaľ a jeho dcéra Julija sa stali v marci v Británii terčom útoku, pri ktorom bola podľa tamojších vyšetrovateľov použitá nervovoparalytická látka novičok, vyvinutá v 70. a 80. rokoch v bývalom Sovietskom zväze. Londýn pripísal zodpovednosť za túto otravu Moskve, čo však druhá strana rozhodne odmietla.

V Británii sa neskôr tou istou látkou otrávili aj dvaja britskí občania bez akéhokoľvek prepojenia s Ruskom.