< sekcia Zahraničie

Spoločnosť SpaceX dopraví na ISS štyroch ďalších astronautov

Na snímke štvorica astronautov - Američania Shane Kimbrough (druhý zľava), Megan McArthurová (druhá sprava), Akihika Hošide z Japonskej kozmickej agentúry (JAXA) (vľavo) a Francúz Thomas Pesquet z Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ktorí sú členovia misie s názvom Crew-2, pózujú na Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride v piatok 16. apríla 2021. Foto: TASR/AP

Štvorica astronautov sa niekoľko dní bude na ISS prekrývať s posádkou misie Crew-1; tento tím sa následne po šiestich mesiacoch vráti na Zem.

Washington 20. apríla (TASR) - Americká aerokozmická spoločnosť SpaceX vo štvrtok dopraví štyroch astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Pôjde o historicky druhú misiu SpaceXu k ISS odvtedy, čo Spojené štáty obnovili svoje vesmírne lety s ľudskou posádkou, a zároveň o prvú misiu, ktorej členom bude Európan, informovala v utorok tlačová agentúra AFP.

Štart je naplánovaný na 12.11 h SELČ z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Misia s názvom Crew-2 zahŕňa amerických astronautov Shanea Kimbrougha a Megan McArthurovú, ako aj Akihika Hošideho z Japonskej kozmickej agentúry (JAXA) a francúzskeho astronauta Thomasa Pesqueta z Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Všetci už predtým leteli do vesmíru.

Spoločnosť SpaceX sa pevne etablovala ako preferovaný poskytovateľ prepravy americkej vesmírnej agentúry NASA, keďže tá stále čaká na vykonanie kľúčových testov problematickej kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing.

Prvý testovací let SpaceXu v máji 2020 ukončil deväťročné obdobie, počas ktorého sa USA po uzavretí svojho vesmírneho programu raketoplánov museli v súvislosti s cestami k ISS spoliehať na ruské nosné rakety Sojuz.

Pri štvrtkovom lete bude opätovne použitá posilňovacia raketa z vlaňajšej misie Crew-1, pričom samotná kapsula Crew Dragon bude rovnaká ako pri testovacej misii. Štvorica astronautov sa niekoľko dní bude na ISS prekrývať s posádkou misie Crew-1; tento tím sa následne po šiestich mesiacoch vráti na Zem.

Astronauti sa počas svojho pobytu na ISS budú venovať množstvu vedeckých experimentov vrátane skúmania účinkov beztiaže na mozgové organoidy - miniatúrne mozgy vytvorené pomocou technológie kmeňových buniek. Ďalšou významnou úlohou misie bude modernizácia solárneho systému stanice inštalovaním nových kompaktných panelov.