Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Zahraničie

Filipíny: Spory v Juhočínskom mori musia byť vyriešené diplomaciou

Na archívnej snímke Podpis obrannej dohody medzi Filipínami a Japonskom pre napätie s Čínou. Foto: TASR/AP

Čína si nárokuje takmer celú oblasť Juhočínskeho mora, pričom argumentuje svojou historickou prítomnosťou v oblasti.

Manila 12. júla (TASR) - Filipíny odmietajú použitie sily v sporných oblastiach Juhočínskeho mora. Manila zdôraznila, že nemá záujem o konflikt s Čínou a krajiny sa dohodli na uvoľnení napätia v sporných plytčinách. TASR informácie prevzala z agentúry Reuters.

"Nechceme vojnu," uviedol v piatok poradca pre národnú bezpečnosť Filipín Eduardo Ano. Medzi Čínou a Filipínami podľa neho prebieha úsilie o zmiernenie napätia v sporných vodách Juhočínskeho mora, kde sa obe krajiny vzájomne obviňujú z agresívneho správania.

Jadrom súčasných sporov je malý morský atol Second Thomas Shoal (Druhá Thomasova plytčina), kde Filipíny udržiavajú vojenskú prítomnosť na lodnom vraku. Na plytčine ho zámerne odstavili v roku 1999 s cieľom posilnenia svojich nárokov. Prítomnú vojenskú posádku pravidelne zásobujú filipínske lode.

V júni Manila obvinila čínsku pobrežnú stráž z nezákonného vstupu na palubu filipínskeho zásobovacieho plavidla, pri ktorom bol vážne zranený jeden námorník. Filipínski predstavitelia tvrdia, že počas konfrontácie im zhabali aj zbrane.

Čína si nárokuje takmer celú oblasť Juhočínskeho mora, pričom argumentuje svojou historickou prítomnosťou v oblasti. Čínou nárokované územie zasahuje nielen do nárokov Filipín, ale aj ostatných pobrežných štátov ako Malajzia či Vietnam. Stály rozhodcovský súd v Haagu v roku 2016 rozhodol, že nároky Pekingu na tieto oblasti nemajú žiadny základ v medzinárodnom práve.

Peking na presadenie svojich záujmov využíva plytčiny v spornej oblasti, na ktorých buduje umelé ostrovy a vojenské základne. Čína trvá na tom, že aktivity jej pobrežnej stráže sú zákonné a profesionálne.

Ano sa vyjadril, že spor by mal byť vyriešený na základe rozhodnutia rozhodcovského súdu. "Toto rozhodnutie nie je a nikdy nebude len kusom papiera," uviedol poradca, narážajúc na to, ako sa o rozhodnutí vyjadril bývalý filipínsky prezident Rodrigo Duterte, ktorý presadzoval bližšiu spoluprácu s Čínou.

Ano zopakoval, že Filipíny chcú presadzovať mierové riešenie sporu. "Sme odhodlaní diskutovať o ťažkých otázkach prostredníctvom dialógu a diplomacie," povedal.

HRABKO: Šanca, že z ústavy vypustia jeden volebný obvod, je malá

Podľa Hrabka bol systém viacerých volebných obvodov, ktorý zrušila ešte vláda Vladimíra Mečiara, pre voličov výhodnejší (správa, PODCAST, VIDEO).

- Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti vo veľmi dobrej kondícii po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár sa na pozvanie svojho tureckého rezortného partnera Hakana Fidana zúčastnil na štvrtom ročníku konferencie Antalyjské fórum diplomacie.

- Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi.

- Imigračný súd rozhodol, že zadržaný propalestínsky aktivista Mahmúd Chálil, ktorý má v USA trvalý pobyt na základe tzv. zelenej karty, môže byť deportovaný, uviedli americké médiá a Americká únia občianskych slobôd (ACLU).

- Viac ako sto čínskych občanov bojujúcich na strane Ruska proti Ukrajine patrí k žoldnierom, ktorí zrejme nemajú priame väzby na čínsku vládu.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.