Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Zahraničie

Správa Amnesty: Vlani vykonali vo svete najviac popráv od roku 2017

Na archívnej snímke z marca 2019 elektrické kreslo, ktoré slúži na popravu v americkom štáte Južná Karolína. Foto: TASR/AP

Na čele rebríčka v počtoch popráv je podľa všetkého Čína, za ňou nasleduje Irán (576), Saudská Arábia (196 - najvyšší počet popráv v krajine za uplynulých 30 rokov), Egypt (24) a Spojné štáty (18).

Londýn 16. mája (TASR) - Až 883 oficiálne zaznamenaných popráv uskutočnili vlani vo svete, čo je najviac od roku 2017. Vyplýva to z najnovšej správy medzinárodnej ľudskoprávnej organizácie Amnesty International, ktorú zverejnili v utorok, informuje TASR s odvolaním sa na agentúru AFP.

Správa Amnesty o treste smrti v tejto súvislosti zvlášť kritizuje Blízky východ a severnú Afriku. Počty z roku 2022 znamenajú v prípade 20 krajín, ktoré sú známe udeľovaním trestu smrti, až 53-percentný nárast za uplynulých 12 mesiacov, upozornila organizácia.

Do týchto počtov nie sú zahrnuté "tisícky" väzňov, ktoré potajomky popravila Čína, je v nich však započítaná "ohromujúca" poprava 81 ľudí počas jediného dňa v Saudskej Arábii, cituje AFP.

Na čele nelichotivého rebríčka v počtoch popráv je podľa všetkého Čína; za ňou nasleduje Irán (576), Saudská Arábia (196 - najvyšší počet popráv v krajine za uplynulých 30 rokov), Egypt (24) a Spojné štáty (18).

Trest smrti sa tiež vo veľkom vykonáva v Severnej Kórei a vo Vietname, podobne ako v Číne však zostávajú tieto počty "zahalené rúškom tajomstva", uvádza sa vo výročnej správe Amnesty.

Organizácia v dokumente tiež upozornila, že počty popráv výrazne stúpajú v Saudskej Arábii, Iráne a Egypte. Jedným z faktorov v tomto náraste je oficiálne prenasledovanie disentu, zhruba 40 percent všetkých zaznamenaných popráv sa však odohralo v súvislosti s priestupkami spojenými s drogovou trestnou činnosťou - napríklad 11 takýchto popráv v Singapure, cituje AFP.

Prakticky to znamená porušenie medzinárodného humanitárneho práva, ktoré umožňuje popravy jedine v prípade zločinov týkajúcich sa úmyselného zabíjania, upozornila v správe Amnesty.

"Je načase, aby vlády a OSN zvýšili tlak na tých, ktorí sú zodpovední za toto očividné porušovanie ľudských práv a zabezpečili zavedenie medzinárodných záruk," uviedla generálna riaditeľka organizácie Agnes Callamardová.

"Záblesk nádeje" organizácia zaznamenala v šiestich krajinách, ktoré počas uplynulého roka čiastočne alebo úplne upustili od trestu smrti - Stredoafrická republika, Rovníková Guinea, Kazachstan, Papua Nová Guinea, Sierra Leone a Zambia.