Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

SR bude mať vo frakcii Európska ľudová strana iba jednu europoslankyňu

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Slovensko má najviac europoslancov - šesť - v liberálnej frakcii Obnovme Európu.

Brusel 9. júla (TASR) - Slovensko bude mať po júnových eurovoľbách dosiaľ najslabšie zastúpenie v najpočetnejšej frakcii v Európskom parlamente - Európskej ľudovej strane (EPP) - od svojho vstupu do EÚ v roku 2004. Jedinou poslankyňou vo frakcii EPP bude Miriam Lexmann z KDH, informuje spravodajca TASR, ktorý sa o situácii zhováral so zástupcom riaditeľa Inštitútu pre európsku politiku Europeum v Bruseli Žigom Faktorom aj odchádzajúcim europoslancom z EPP Ivanom Štefancom.

V štyroch cykloch slovenskej prítomnosti v EP boli doteraz Slováci najpočetnejšie zastúpení práve vo frakcii EPP - v rokoch 2004 - 2009 malo Slovensko v EPP osem poslancov zo 14; v období 2009 - 2014 to bolo šesť z 13; 2014 - 2019 bolo v EPP sedem z 13 slovenských europoslancov a v rokoch 2019 - 2024 boli piati, neskôr štyria zo 14.

"Sme jediná krajina EÚ, ktorá má väčšinu nezaradených poslancov. Politické rokovania sa robia v skupinách a medzi skupinami. Takže je to zásadné oslabenie slovenských pozícií, nielen v rámci EPP, ale aj celkovo. My sme mali v minulom zložení zastúpenie v štyroch frakciách a teraz len vo dvoch," opísal situáciu odchádzajúci europoslanec Ivan Štefanec, ktorého mandát vyprší 16. júla. Doteraz bol šéfom slovenskej delegácie EPP v europarlamente a predsedom platformy SME Europe pomáhajúcej malým a stredným podnikom. V tejto platforme zostane činný ako čestný predseda.

Štefanec tvrdí, že zásadné politické rozhodnutia, aj v prospech Slovenska, vždy išli cez politické skupiny. Podarilo sa tak vybaviť viac vakcín pre Slovensko počas koronakrízy, podporiť označenie jadrovej energie ako čistej energie a zaistiť dosť peňazí pre plán obnovy. "To sa nedalo presadiť v jednej skupine, ale práve cez komunikáciu medzi nimi," vysvetlil Štefanec.

Zákonodarný zbor bude teraz rokovať o viacročnom finančnom rámci EÚ na roky 2028 - 2034. Slovensko má najviac europoslancov - šesť - v liberálnej frakcii Obnovme Európu (RE), tá už však nie je v europarlamente treťou, ale až piatou najsilnejšou skupinou. U socialistov, tretej politickej rodine tvoriacej takzvané proeurópske trio, ktoré sa dohaduje na kľúčových postoch v riadiacich orgánoch Únie, nateraz SR nemá žiadne zastúpenie, keďže stranám Smer-SD a Hlas-SD tam pozastavil členstvo. Socialisti sú druhou najsilnejšou skupinou v europarlamente.

Prítomnosť iba jedného poslanca v EPP znamená aj zúžené možnosti uchádzať sa o predsedov pracovných výborov čí vedúcich delegácií EP, poznamenal odchádzajúci europoslanec.

Zástupca riaditeľa Inštitútu pre európsku politiku Europeum v Bruseli Žiga Faktor v prípade Slovenska poukázal na to, že aj poslanci za Smer-SD a Hlas-SD rokujú a snažia sa o sfunkčnenie svojho členstva v silnejšej frakcii Socialistov a demokratov. Do novej skupiny Patriotov pre Európu neprešli, aj keď pozorovatelia o tejto možnosti špekulovali.

"V rámci EPP majú členovia silnejší mandát, aj na to, aby sa stali súčasťou vplyvných výborov. Určite byť súčasťou veľkej frakcie, akou je EPP, ktorá povedie mnoho výborov a bude mať dominantnú silu naprieč parlamentom, je dôležité. Ak tam za Slovensko zostane jeden poslanec, to nie je ideálne," skonštatoval Faktor.

Pracovný týždeň uzavrie oblačné počasie, miestami aj dážď

Teploty sa budú pohybovať okolo 12 až 17 stupňov C.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.