< sekcia Zahraničie

Slovensko-maďarskú základnú zmluvu treba upraviť, tvrdí József Berényi

József Berényi Foto: TASR

Predseda SMK konštatoval, že v roku 1995 počet Maďarov žijúcich na Slovensku stúpol, teraz však priebežne klesá, na čo by mala odpovedať základná zmluva.

Budapešť 1. júla (TASR) - Podmienky na zachovanie maďarskej menšiny na Slovensku sa zmenili - bolo by potrebné rozšíriť inštitucionálny a finančný rámec potrebný na toto zachovanie, čo by sa malo odzrkadliť aj v slovensko-maďarskej základnej zmluve.

Vyhlásil to dnes v rozhovore pre maďarský verejnoprávny rozhlas predseda Strany maďarskej komunity József Berényi.

K aktualizácii zmluvy podpísanej v roku 1995, ktorej cieľom bolo riešiť vzájomné vzťahy Maďarska a Slovenskej republiky pred vstupom oboch krajín do Európskej únie, by podľa Berényiho bolo potrebné pristúpiť najmä kvôli tomu, že v období po jej schválení klesol počet príslušníkov maďarskej menšiny na Slovensku o 110.000.

"Základné podmienky na zachovanie tohto spoločenstva na Slovensku sa zmenili; je potrebné rozšíriť inštitucionálny a finančný rámec zachovania, na čo by základná zmluva mala zareagovať v každom prípade aj v textovej forme," vyhlásil predseda SMK, ktorý v pondelok rokoval v Bratislave s maďarským ministrom zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Tiborom Navracsicsom.

Berényi podotkol, že v roku 1995 v optimistickej nálade po zmene režimu počet Maďarov žijúcich na Slovensku stúpol, teraz však priebežne klesá, na čo by mala odpovedať základná zmluva.

"Situáciu, žiaľ, komplikuje skutočnosť, že v roku 2016 budú parlamentné voľby, ak by sme sa však v riešení týchto otázok stále prispôsobovali situácii, nikdy by sme ich nevyriešili," dodal predseda SMK.