Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 19. máj 2024Meniny má Gertrúda
< sekcia Zahraničie

Srbi na severe Kosova demonštrovali proti postupu vlády v Prištine

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Hromadná demonštrácia sa konala neďaleko jednej z barikád, ktorú postavili kosovskí Srbi 10. decembra pobúrení zatknutím bývalého policajta.

Mitrovica 22. decembra (TASR) - Tisíce etnických Srbov vo štvrtok demonštrovali v severnej časti Kosova proti "nespravodlivému" postupu vlády v Prištine. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Hromadná demonštrácia sa konala neďaleko jednej z barikád, ktorú postavili kosovskí Srbi 10. decembra pobúrení zatknutím bývalého policajta. Paralyzovali tým dopravu cez dva hraničné priechody so Srbskom.

Goran Rakič, predseda strany Srpska lista (Srbská kandidátka), tvrdil, že kosovská polícia Srbov "obťažuje" každý deň. Miestni Srbi v novembri hromadne odstúpili zo všetkých verejných funkcií vrátane polície a na bezpečnostné vákuum museli byť nasadené jednotky etnických Albáncov.

"Sme na svojej vlastnej pôde, nemôžeme mlčať v spojitosti s nespravodlivosťou, bitím našich ľudí, nemôžeme súhlasiť, že sa potichu vytratíme," povedal Rakič počas štvrtkovej demonštrácie. Kosovská polícia uviedla, že zhromaždenie malo "nenásilný" priebeh.

Napätie sa vystupňovalo, keď kosovské úrady naplánovali na 18. decembra regionálne voľby v oblastiach na severe, kde majú väčšinové zastúpenie Srbi. Strana SL sa rozhodla voľby bojkotovať.

Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová 10. decembra krátko po postavení cestných barikád oznámila, že voľby presunú na 23. apríla budúceho roka. Polícia museli odvtedy čeliť niekoľkým útokom strelnými zbraňami a na hliadku policajnej misie EÚ v Kosove (EULEX) niekto hodil granát.

Minulý týždeň Belehrad požiadal mierové sily KFOR, aby 1000 srbských vojakov mohlo vstúpiť na územie Kosova. Sily KFOR uviedli, že tento týždeň nasadili na severe Kosova "ďalšie jednotky a hliadky" a dodali, že svoju prítomnosť v regióne posilňujú od októbra.

Kosovo ako bývalá srbská provincia sa po intervencii NATO v roku 1999 dostalo pod správu misie OSN (UNMIK). V roku 2008 vyhlásilo jednostranne nezávislosť. Misia KFOR pod vedením Severoatlantickej aliancie zabezpečuje vojenskú bezpečnosť v Kosove. Belehrad štátnosť Kosova neuznáva.