< sekcia Zahraničie

Srbsko odvolalo rozhodnutie o vyhostení veľvyslanca Čiernej Hory

Na archívnej snímke z 12. mája 2020 srbský veľvyslanec v Čiernej Hore Vladimir Božovič (vľavo) a veriaci stoja pred pravoslávnym kláštorom v Ostrogu, ktorý leží 30 km severozápadne od čiernohorskej metropoly Podgorica. Foto: TASR/AP

Čierna Hora vyhlásila nezávislosť od Srbska v roku 2006, ale napätie okolo národnej identity v krajine stále pretrváva. Etnickí Srbi tvoria 29 percent zo 620 000 obyvateľov krajiny.

Belehrad 30. novembra (TASR) - Srbsko v nedeľu zrušilo rozhodnutie o vyhostení veľvyslanca Čiernej Hory, aby tak prispelo k zmierneniu napätia medzi oboma krajinami. Oznámila to srbská premiérka Ana Brnabičová, informovala agentúra AFP.

Podgorica vyhlásila v sobotu srbského veľvyslanca Vladimira Božoviča za nežiaducu osobu za zasahovanie do vnútorných záležitostí Čiernej Hory po jeho vyjadreniach o histórii. Belehrad následne oznámil, že čiernohorský veľvyslanec v Srbsku Tarzan Miloševič dostal 72 hodín na odchod z krajiny.

"Rozhodli sme, že Srbsko už dnes večer jednostranne odvoláva rozhodnutie o vyhostení veľvyslanca Čiernej Hory," povedala Brnabičová novinárom po tom, ako sa stretla s prezidentom Aleksandarom Vučičom a záležitosti konzultovala so zástupcami čiernohorských Srbov.

"Belehrad chce ponúknuť Podgorici ruku spolupráce a priateľstva", uviedla Brnabičová. Najnovší spor oboch krajín prišiel v čase, keď má zložiť prísahu nová prosrbská vláda Čiernej Hory.

Dezignovaný premiér Zdravko Krivokapič prisľúbil, že jeho kabinet, ktorý má nastúpiť v stredu, sa bude usilovať o zahojenie vzťahov so Srbskom. "Odchádzajúci režim ani vo svojich posledných dňoch neupúšťa od polarizácie spoločnosti a prehlbovania rozporov," napísal na Twitteri.Demokratická strana socialistov prezidenta Mila Djukanoviča medzitým označila vyhostenie srbského veľvyslanca za očakávané, pretože podľa nej neustále znevažoval Čiernu Horu.

Čierna Hora vyhlásila nezávislosť od Srbska v roku 2006, ale napätie okolo národnej identity v krajine stále pretrváva. Etnickí Srbi tvoria podľa oficiálnych údajov 29 percent zo 620 000 obyvateľov krajiny.

Božovič v piatok označil zhromaždenie z roku 1918, ktoré rozhodlo o tom, že Čierna Hora by mala prísť o nezávislosť, pripojiť sa k Srbsku a stať sa súčasťou Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov, za oslobodenie.

V roku 2018 prijali čiernohorskí poslanci uznesenie, ktorým symbolicky zrušili rozhodnutie tzv. Podgorickej skupštiny z 26. novembra 1918 o pripojení Čiernej Hory k Srbsku.

\r\n
\r\nDemokratická strana socialistov prezidenta Mila Djukanoviča medzitým označila vyhostenie srbského veľvyslanca za očakávané, pretože podľa nej neustále znevažoval Čiernu Horu.
\r\n
\r\nČierna Hora vyhlásila nezávislosť od Srbska v roku 2006, ale napätie okolo národnej identity v krajine stále pretrváva. Etnickí Srbi tvoria podľa oficiálnych údajov 29 percent zo 620 000 obyvateľov krajiny.
\r\n
\r\nBožovič v piatok označil zhromaždenie z roku 1918, ktoré rozhodlo o tom, že Čierna Hora by mala prísť o nezávislosť, pripojiť sa k Srbsku a stať sa súčasťou Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov, za oslobodenie.
\r\n
\r\nV roku 2018 prijali čiernohorskí poslanci uznesenie, ktorým symbolicky zrušili rozhodnutie tzv. Podgorickej skupštiny z 26. novembra 1918 o pripojení Čiernej Hory k Srbsku.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"Čierna Hora vyhlásila nezávislosť od Srbska v roku 2006, ale napätie okolo národnej identity v krajine stále pretrváva. Etnickí Srbi tvoria 29 percent zo 620 000 obyvateľov krajiny."}