< sekcia Zahraničie

Srbský epidemiológ: Obetí koronavírusu je trikrát viac ako je uvádzané

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Prezident Aleksandar Vučič si nemyslí, že by revízia odhalila veľké rozdiely v týchto počtoch.

Belehrad 1. októbra (TASR) - Srbsko skontroluje počet obetí koronavírusovej pandémie. Vo štvrtok to oznámil srbský prezident Aleksandar Vučič po tom, čo hlavný epidemiológ povedal, že nákaze v skutočnosti podľahlo trikrát viac ľudí, než uvádzajú srbské úrady. Informovala o tom agentúra AFP.

Srbsko podľa oficiálnych údajov dosiaľ zaznamenalo 749 úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19 a viac ako 33.000 potvrdených prípadov infekcie.

Avšak Predrag Kon zo štátneho pandemického krízového štábu vo štvrtok povedal, že jeho vlastná analýza z marca až júna ukázala, že dáta "nie sú dostatočne presné".

"Stručne povedané, (v Srbsku) došlo k trikrát viac úmrtiam nielen v porovnaní s tým, čo bolo oficiálne oznámené, ale aj s tým, čo bolo zverejnené," povedal Kon pre miestnu televíznu stanicu Newsmax Adria. Podľa neho za nezrovnalosti môže nepresný informačný systém.

"Skontrolujeme každé úmrtie (spojené s chorobou COVID-19)....," povedal Vučič na tlačovej konferencii v Belehrade.

Uviedol, že si nemyslí, že by revízia odhalila veľké rozdiely v týchto počtoch. Dodal, že úrady doteraz pred verejnosťou nič neskrývali a rovnako transparentne budú fungovať aj v budúcnosti, napísal spravodajský portál Balkan Insight.

Minister zdravotníctva Zlatibor Lončar vyjadrenie epidemiológa označil za neopodstatnené.

Mimovládna Balkánska sieť investigatívneho spravodajstva (BIRN) vo svojej júnovej správe napísala, že Srbsko neuviedlo presné údaje o prípadoch nákazy a úmrtiach na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus.

BIRN po analýze údajov vtedy poukázal, že na ochorenie zomrel viac ako dvojnásobok pacientov v porovnaní s číslom, aké uviedli úrady. Počet nakazených bol tiež o niekoľko stoviek vyšší, než úrady priznali.