Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Zahraničie

Srbsko vypovedalo zmluvy na ruské zbrane, chce byť v EÚ

Ilustračné foto. Foto: TASR - Ján Krošlák

Dôvodom rozhodnutia zrušiť zmluvy s Ruskom sú západné sankcie proti Moskve, spresnil náčelník srbského generálneho štábu Milan Mojsilovič.

Belehrad 10. januára (TASR) - Srbsko vypovedalo niektoré zmluvy na ruské zbrane, ktoré zabezpečovali dodávky pre jeho armádu od čias Sovietskeho zväzu. Kandidátska krajina Európskej únie, dlhodobo spojenec Moskvy, sa v súčasnosti snaží viac približovať k 27-člennému bloku a v najbližších týždňoch očakáva otvorenie ďalších prístupových kapitol, informuje TASR podľa portálu Euractiv.com a agentúry Tanjug.

Dôvodom rozhodnutia zrušiť zmluvy s Ruskom sú západné sankcie proti Moskve, spresnil náčelník srbského generálneho štábu Milan Mojsilovič. Belehrad sa podľa neho snažil nájsť riešenie diplomatickou cestou, ale niektoré kontrakty zrušil a iné odložil v nádeji, že sa medzinárodné vzťahy znormalizujú.

Podľa Mojsiloviča môže srbská armáda stále nakupovať náhradné diely na sovietsku a ruskú techniku, pretože sa vyrábajú pod licenciou v mnohých krajinách sveta. Nie je však už možné kupovať nové vybavenie z Ruska.

V auguste minulého roka sa krajina rozhodla upustiť od nákupu novej série ruských stíhačiek, o ktorom sa diskutovalo od roku 2021. Namiesto nich Belehrad kúpil 12 francúzskych stíhačiek Rafale za 2,7 miliardy eur, ktoré majú nahradiť starnúcu flotilu ruských MiG-29.

Ako priznal Mojsilovič, tento obchod znamenal začiatok radikálnej reštrukturalizácie srbských vzdušných síl, keďže bude potrebná rekvalifikácia pilotov, reorganizácia vojenskej infraštruktúry a ďalšie "komplexné prípravy".

Zakladateľ a riaditeľ Medzinárodného bezpečnostného inštitútu v Belehrade Orhan Dragaš pre Euractiv uviedol, že západné sankcie znemožnili sankcionovaným úradníkom cestovať do Srbska. To je totiž obklopené členmi NATO, ktorí odmietajú povoliť prelet diplomatických lietadiel cez svoj vzdušný priestor, nehovoriac o preprave vojenského materiálu. Podľa Dragaša však ide o "strategicky významný posun pre Srbsko, ktorý nie je dočasný".

Vojenské nákupy sa podľa jeho slov plánujú dlhodobo a po prerušení takýchto väzieb sa takmer nikdy neobnovujú, čo znamená, že Moskva stratila jednu z hlavných pák svojho vplyvu na západnom Balkáne.

Srbský minister zahraničných vecí Marko Djurič tiež vo štvrtok poznamenal, že v januári alebo februári očakáva otvorenie 3. bloku rokovaní Srbska s EÚ. Doplnil, že jedným z najväčších úspechov v roku 2024 bol pre krajinu práve pokrok na ceste do eurobloku.

Zdôraznil, že išlo o kľúčovú prioritu srbskej diplomacie, pretože ide o národný záujem. Krajina bude podľa neho pokračovať v nezávislej a konzistentnej zahraničnej politike.

Srbsko požiadalo o členstvo v EÚ v decembri 2009 a štatút kandidátskej krajiny mu udelili v marci 2012. Prístupové rokovania sa začali v januári 2014. Doteraz sa otvorilo 22 z 35 prístupových kapitol, pričom boli predbežne uzavreté dve z nich. V poslednom období sa však proces výrazne spomalil, najmä pre blízke vzťahy Belehradu s Ruskom a neúspešné snahy o normalizáciu vzťahov s Kosovom.

Kmec: Slovensko z piatej platby z plánu obnovy nepríde ani o euro

Podpredseda vlády pripomenul, že paralelne s tým prebieha aj revízia plánu obnovy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.

- Slovensko uvažuje o nákupe niekoľkých podzvukových takticko-cvičných lietadiel L-39 Skyfox, ktoré vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody. Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka je česká ponuka veľmi atraktívna.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v utorok do programu návrhy zmien v druhom dôchodkovom pilieri a v systéme štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré v pondelok (7. 4.) schválila vláda.