< sekcia Zahraničie

V Belgicku dnes hrozil teroristický útok: Zabránili atentátu autom

Vojaci hliadkujú na pešej zóne s obchodmi na ulici De Meir v Antverpách 23. marca 2017. Foto: TASR/AP

Vozidlo s francúzskou poznávacou značkou preniklo vo veľkej rýchlosti na hlavné nákupné korzo De Meir, ktoré funguje ako pešia zóna. Šoféra, pôvodom zo severnej Afriky, zatkli.

Brusel 23. marca (TASR) – Maskovaný Francúz sa dnes pokúsil autom zraziť dav v nákupnej štvrti belgického mesta Antverpy. Vojakom sa podarilo vozidlo zastaviť až na parkovisku pri rieke. V kufri auta našli viacero zbraní.

Maskovaný muž vošiel okolo 11.00 h autom do pešej zóny s obchodmi na ulici De Meir v Antverpách. "Vozidlo išlo vysokou rýchlosťou po ulici a ľudia museli uskakovať nabok," citoval miestneho policajného riaditeľa Sergea Muytersa belgický denník La Derniere Heure.

Vojaci sa neúspešne pokúsili vodiča zastaviť, ale ten im unikol až nábrežie rieky Escaut pretekajúcej cez Antverpy, pri čom prešiel na červenú. Vozidlo zastavili až na parkovisku na nábreží.

Zatknutého vodiča identifikovali ako Mohameda R. narodeného v roku 1977. Podľa denníka je severoafrického pôvodu.
Agentúra Reuters s odvolaním sa na francúzske úrady a nemenovaný zdroj uviedla, že vodič je Tunisan s prihláseným pobytom vo Francúzsku. Podľa uvedeného zdroja bol zrejme opitý a nechcel autom zabíjať, ale len sa snažil vyhnúť policajnej kontrole. Pre tajnú službu je údajne neznámy, ale polícia ho pozná v súvislosti s menšími zločinmi, ktoré spáchal v minulosti.

V kufri vozidla našli bezpečnostné zložky viacero zbraní vrátane granátometu, aký používajú policaji pri demonštráciách, a bandasku s nešpecifikovanou tekutinou, informovala prokuratúra. Na mieste zasahovali pyrotechnici. Auto už z parkoviska odviezla odťahová služba.

Zatiaľ sa nie sú informácie o žiadnych zranených.

Ozbrojení policajti hliadkujú v nákupnej štvrti belgického mesta Antverpy 23. marca 2017.
Foto: TASR/AP


Belgický premiér Charles Michel na sociálnej sieti Twitter informoval, že situáciu veľmi podrobne sleduje, a pochválil bezpečnostné zložky za dobre odvedenú prácu.

Dnešná udalosť v Antverpách sa stala len deň po teroristickom útoku v Londýne, pri ktorom vodič zrazil autom chodcov na Westminsterskom moste, vystúpil z auta a vo vchode na pozemok parlamentu pobodal policajta. Okrem neho pri čine zahynuli traja ľudia vrátane dobodaného policajta.


\r\n
\r\nAgentúra Reuters s odvolaním sa na francúzske úrady a nemenovaný zdroj uviedla, že vodič je Tunisan s prihláseným pobytom vo Francúzsku. Podľa uvedeného zdroja bol zrejme opitý a nechcel autom zabíjať, ale len sa snažil vyhnúť policajnej kontrole. Pre tajnú službu je údajne neznámy, ale polícia ho pozná v súvislosti s menšími zločinmi, ktoré spáchal v minulosti.
\r\n
\r\nV kufri vozidla našli bezpečnostné zložky viacero zbraní vrátane granátometu, aký používajú policaji pri demonštráciách, a bandasku s nešpecifikovanou tekutinou, informovala prokuratúra. Na mieste zasahovali pyrotechnici. Auto už z parkoviska odviezla odťahová služba.
\r\n
\r\nZatiaľ sa nie sú informácie o žiadnych zranených.
\r\n
\r\n
Ozbrojení policajti hliadkujú v nákupnej štvrti belgického mesta Antverpy 23. marca 2017.
Foto: TASR/AP

\r\n
\r\nBelgický premiér Charles Michel na sociálnej sieti Twitter informoval, že situáciu veľmi podrobne sleduje, a pochválil bezpečnostné zložky za dobre odvedenú prácu.
\r\n
\r\nDnešná udalosť v Antverpách sa stala len deň po teroristickom útoku v Londýne, pri ktorom vodič zrazil autom chodcov na Westminsterskom moste, vystúpil z auta a vo vchode na pozemok parlamentu pobodal policajta. Okrem neho pri čine zahynuli traja ľudia vrátane dobodaného policajta.
\r\n
\r\n
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"Vozidlo s francúzskou poznávacou značkou preniklo vo veľkej rýchlosti na hlavné nákupné korzo De Meir, ktoré funguje ako pešia zóna. Šoféra, pôvodom zo severnej Afriky, zatkli.\r\n"}