< sekcia Zahraničie

Starosta prihraničnej obce: Fidesz stavia plot kvôli Jobbiku

Starosta maďarskej obce Kübekháza Róbert Molnár v utorok 11. augusta 2015 stojí pred tabuľou obce, ktorá je pri rumunských a srbských hraniciach, kde sa začína plot proti migrantom. Foto: TASR/Ladislav Vallach

Starosta maďarskej obce Kübekháza v Čongrádskej župe Róbert Molnár v rozhovore pre TASR však upozornil, že toto zariadenie problém migrácie nevyrieši.

Kübekháza 15. augusta (TASR) - Maďarsko pokračuje vo výstavbe zábran na hraniciach so Srbskom proti neustávajúcej vlne migrantov, ktoré budú hotové do konca augusta. Potvrdili to v piatok minister vnútra Sándor Pintér a šéf rezortu obrany Csaba Hende po návšteve staveniska. Starosta maďarskej obce Kübekháza v Čongrádskej župe Róbert Molnár v rozhovore pre TASR však upozornil, že toto zariadenie problém migrácie nevyrieši, hrozí ekologickou katastrofou a slúži iba na vnútropolitické ciele vládnucej strany Fidesz prilákať späť od ultrapravicového Jobbiku radikálnych voličov.

Kübekháza s takmer 1500 obyvateľmi leží južne od Segedína pri srbských a rumunských hraniciach. V chotári obce sa začína plot z pletiva so žiletkami, ktorý v celkovej dĺžke 175 kilometrov na maďarsko-srbských hraniciach stavia armáda spolu s nezamestnanými. Na rušnejších trasách cez zelenú hranicu stavajú paralelne s týmto plotom aj tri metre vysoké zábrany.

Starosta Molnár bol poslancom parlamentu za Nezávislú maloroľnícku stranu (FKGP) v rokoch 1998-2002, keď bola pri moci koalícia Fidesz-FKGP-Maďarské demokratické fórum (MDF). V rozhovore zdôraznil, že otázka riešenia migrácie, ale aj terajšej zlej celospoločenskej situácie v Maďarsku si namiesto podnecovania nenávisti vyžaduje viac súcitu.Ako vnímate migračnú vlnu v Maďarsku, spôsob jej riešenia a jej vplyv na spoločnosť?
"Zábrany na srbsko-maďarskej hranici nie sú prostriedkom na riešenie problémov migrácie. Plot môže spôsobiť vážnu ekologickú katastrofu. Videli sme cestou sem na poliach divú zver, ak táto narazí do plota, čepele ju zrania a jednoducho uhynie. Myslím si, že vláda neurobila štúdiu toho, akú katastrofu plot môže spôsobiť, pričom je dôležité, že migráciu určite nezastaví. Mohli ste si všimnúť, že zábrany stavajú tri metre od hraničnej čiary, nie priamo na hranici. Ak teda niekto príde k plotu, je už na maďarskom území a ak cez zábrany maďarským orgánom zakričí, že chce požiadať o politický azyl, tak tieto orgány sú povinné sa ním zaoberať – začať azylový proces. Musia ich vpustiť, preto sa pripravujú na zábranách aj brány, bez nich by sa to nedalo riešiť. Zdôrazňujem, je to môj osobný názor, že tieto zábrany sú odkazom pre vnútropolitickú scénu, čo je v tom to smutné. V poslednom čase možno vnímať, že voliči sa od vládnucej strany Fidesz odvracajú a orientujú sa na ultrapravicovú stranu Jobbik. Účelom budovania tohto plota je zo strany Fideszu osloviť vlastencov a národne cítiacich voličov, ktorí vo svojom národnom povedomí zmýšľajú radikálnejšie. Týmto voličom budovanie zábran zabezpečuje prijateľný smer k návratu do tábora Fideszu. Jobbik reprezentuje totiž radikálnejšiu líniu a mnohí voliči Fideszu začali práve sympatizovať s Jobbikom. Obávam sa, že výstavbou zábran sa bude viac radikalizovať maďarský politický život. Zrejmé to bolo aj v prípade bilbordovej kampane vlády proti migrantom, ktorou sa podnecovala spoločnosť k nenávisti, čo nie je dobré, pretože vo frontovej línii, vo vojnovej zóne, kde každý vedie oslobodzovací boj, tam nebudú kvitnúť kvety a nebude ovocie. Kým Maďarsko nebude žiť obdobie pokojného rozvoja, bude odsúdené na zatratenie."

Akým spôsobom by sa podľa Vás mala riešiť migrácia?
Riešenie situácie migrácie vidím v opatreniach na miestnej úrovni. Vidíme, že ani Európska únia nie je jednotná a členské krajiny uvažujú o tejto otázke individuálne, podľa možnosti tak, aby sa pritom zbavovali zodpovednosti. V tomto súhlasím s maďarskou vládou, že európsku migráciu nie je možné vnímať iba ako maďarskú otázku, ale v tomto prípade by bola potrebná celoeurópska spolupráca a zomknutie. Keby sme išli ďalej, bola by tu potrebná aj súčinnosť OSN, ale aj spolupráca USA, pretože zdroj konfliktu pochádza práve zo zásahov Spojených štátov. Preto problém migrantov by mal byť riešený v krajinách ich pôvodu takým spôsobom, že by bohatý Západ mal pomôcť krajinám tretieho sveta v tom, aby sa v nich vybudovala aspoň čiastočne prosperujúca spoločnosť a ľudia by sa mohli cítiť v bezpečí tam, kde ich pán Boh stvoril.

V spôsobe riešenia migrácie podľa Vašich vyjadrení čosi chýba, aký prvok máte na mysli?
Domnievam sa, že namiesto podnecovania intolerancie by bolo veľmi dôležité oboznámiť spoločnosť s tým, že utečenci tu sú a že je našou povinnosťou postarať sa o nich. Ak my budeme voči utečencom nemilosrdní, dostane sa do nemilosti aj táto spoločnosť. Čo zasejeme, to budeme i žať. Ak sejeme nenávisť, tak sa spoločnosť dostane do apatie a depresie. Apatický a depresívny človek nebude produktívnym členom spoločnosti. Musíme pochopiť, že sa musíme obracať so súcitom nielen k migrantom, ale aj k vlastným občanom. V systéme dnes v Maďarsku chýba práve súcit a je to veľmi citeľné.

Ako sa pripravuje obec na prípad, že vlna migrantov sa presmeruje týmto smerom?
Urobili sme už prvé kroky, vyčlenili sme menšiu zónu v obci, hovorili sme s dodávateľmi, ktorí môžu poskytnúť mobilné toalety, mobilné sprchy, dokážeme ich zabezpečiť v priebehu 24 hodín. Pripravíme základy, ak to bude potrebné, postavíme potrebnú infraštruktúru, poľnú kuchyňu a urobíme všetko, čo bude v našich silách, aby títo ľudia dostali základné veci, ktoré potrebujú. Ďalej to už bude úlohou príslušných orgánov, aby migráciu nejakým spôsobom riešili.