Quantcast
< sekcia Zahraničie

Starostku spolu s rodinou našli zavraždenú v plytkom hrobe pri Kyjeve

Ukrajinský policajt kráča vedľa jamy, v ktorej sa nachádzajú mŕtve telá starostky Motyžynu Olgy Suchenkovej, jej manžela, syna a pravdepodobne ukrajinského vojaka počas 39. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v nedeľu 3. apríla 2022 v ukrajinskej obci Motyžyn. Foto: TASR/AP

Reportér agentúry Reuters videl telá v lese na okraji dediny Motyžyn v blízkosti jednej farmy, ktorá bola úplne zničená.

Motyžyn 4. apríla (TASR) - Starostku dediny Motyžyn, jej manžela i syna zabili a pochovali v plytkom hrobe blízko hlavného mesta Kyjev, uviedol v pondelok poradca ukrajinského ministerstva vnútra Anton Heraščenko. Ukázal pritom telá obetí, ktoré boli čiastočne zasypané pieskom. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

Od stiahnutia ruských jednotiek z miest a dedín v okolí ukrajinskej metropoly Kyjev do týchto oblastí prichádza ukrajinská armáda a ukazuje novinárom telá, o ktorých tvrdí, že sú civilné obete zabité ruskými vojakmi, zničené domy i vypálené vozidlá.

Agentúra Reuters nebola schopná nezávisle overiť, kto zabil rodinu, ktorá sa nachádzala v plytkom hrobe pri Motyžyne západne od Kyjeva. Moskva odmietla tvrdenia, že zámerne cieli na civilistov a podobné správy o zabíjaní sú podľa nej "zinscenované" s cieľom pošpiniť meno Ruska.

"Boli tu ruskí okupanti. Mučili a zavraždili celú rodinu starostky," povedal Heraščenko. Obete pritom identifikoval ako Oľhu Suchenkovú, jej manžela Ihora a syna Oleksandra, píše Reuters.

Na snímke mŕtve telá starostky Motyžynu Olgy Suchenkovej, jej manžela, syna a pravdepodobne ukrajinského vojaka ležia v jame počas 39. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v nedeľu 3. apríla 2022 v ukrajinskej obci Motyžyn.
Foto: TASR/AP


"Okupanti mali podozrenie, že spolupracujú s našou armádou a uvádzajú nám miesta, kam zacieliť naše delostrelectvo. Táto zberba mučila, masakrovala a zavraždila celú rodinu. Budú za to zodpovedať," dodal.

Reportér agentúry Reuters videl telá v lese na okraji dediny Motyžyn v blízkosti jednej farmy, ktorá bola úplne zničená. V blízkosti bolo vidieť zhorený traktor a jedna z pochovaných obetí mala prelepenú hlavu. V studni neďaleko vypálenej farmy sa nachádzalo ďalšie telo muža, ktoré sa zdalo byť zviazané, píše Reuters.

Na snímke mŕtve telo 44-ročného Gennadija Merčynského leží v studni v ukrajinskom meste Buča ležiacom v Kyjevskej oblasti počas 39. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v nedeľu 3. apríla 2022.
Foto: TASR/AP


V súvislosti s úmrtiami civilistov na Ukrajine vrátane dôkazov o zviazaných obetiach zastrelených zblízka a masovým hrobom nájdeným v oblasti, z ktorej sa stiahli ruské jednotky, v pondelok vypuklo celosvetové pobúrenie, pripomína Reuters.