Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. júl 2024Meniny má Dušana
< sekcia Zahraničie

Štart vesmírnej lode Boeing Starliner s posádkou odložili

Archívna snímka. Foto: TASR/AP

Kým nebude misia pripravená, astronauti Butch Wilmore a Suni Williams zostávajú v Houstone v Texase.

Washington 17. mája (TASR) - Prvý štart vesmírnej lode Boeing Starliner s posádkou na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) z Floridy bol opäť odložený pre technický problém, uviedla v piatok NASA. Štart naplánovaný na utorok 21. mája bol pre únik hélia spojený so servisným modulom presunutý na 25. mája. TASR informuje podľa agentúry AFP.

"Dodatočný čas umožňuje tímom ďalej posúdiť" únik hélia, uviedla NASA na svojej webovej stránke. Začiatkom tohto mesiaca štart Starlineru odložili pre technický problém len niekoľko hodín pred štartom, pričom astronauti už boli pripútaní.

Kým nebude misia pripravená, astronauti Butch Wilmore a Suni Williams zostávajú v Houstone v Texase.

Predchádzajúce dva skúšobné vesmírne lety lode Starliner boli bezpilotné. Prvý v roku 2019 na ISS nedorazil pre chybný softvér a ďalšie problémy. Pri druhom skúšobnom lete v máji 2022 bola k ISS pripojená takmer päť dní.

Dlho očakávaná misia Boeing Starliner už niekoľko rokov čelí oneskoreniam. NASA sa spolieha na jej úspech v snahe certifikovať druhú komerčnú vesmírnu loď pre prepravu posádok na ISS. Od roku 2020 to dokáže spoločnosť SpaceX Elona Muska s loďou Dragon, čím sa po ukončení programu Space Shuttle skončila takmer desaťročná závislosť od ruských rakiet.