Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 20. marec 2023Meniny má Meniny má Víťazoslav a Klaudius
< sekcia Zahraničie

Stav zraneného v rýchlovlaku vyvoláva obavy

Snímka z mobilu Anthonyho Sadlera, jedného z mužov, ktorí spacifikovali útočníka (leží na zemi) v medzinárodnom rýchlovlaku Thalys smerujúcom z Amsterdamu do Paríža v piatok 21. augusta 2015. Foto: TASR/AP

Zranený 51-ročný muž je stále na jednotke intenzívnej starostlivosti po zásahoch strelou z pištole, ktorou bol vyzbrojený útočník.

Paríž 25. augusta (TASR) - Zdravotný stav Frankoameričana postreleného minulý piatok pri zmarenom útoku v rýchlovlaku Thalys naďalej vyvoláva obavy. S odvolaním sa na ošetrujúcich lekárov o tom dnes informovala francúzska spravodajská televízia BFMTV.

Nemocnica v Lille, kde je Mark Moogalian hospitalizovaný, však vo svojom komuniké, zverejnenom v pondelok večer, ubezpečila, že jeho život nie je bezprostredne ohrozený. Jeho zranenie si však vyžaduje multidisciplinárnu liečbu.Zranený 51-ročný muž je stále na jednotke intenzívnej starostlivosti po zásahoch strelou z pištole, ktorou bol vyzbrojený útočník. Primár oddelenia urgentnej medicíny Patrick Goldstein novinárov informoval, že u zraneného došlo v noci po útoku ku krvácaniu do pľúc, čo si vyžiadalo okamžitý chirurgický zákrok v plnej narkóze.

Goldstein označil Moogaliana za "ozajstného hrdinu", keďže podľa jeho výpovede to bol práve on, kto útočníkovi vytrhol z rúk samopal typu Kalašnikov, čím zrejme zabránil masakru na palube vlaku smerujúceho z Amsterdamu do Paríža.

V súvislosti s tým Goldstein vyjadril počudovanie nad tým, že Moogaliana v nemocnici nenavštívil žiaden predstaviteľ vedenia krajiny, aby ocenil jeho odvahu pri ochrane životov spolucestujúcich.

Podľa Goldsteina sú Moogalianove zásluhy na odvrátení hroziacej tragédie rovnaké ako v prípade štvorice mužov, ktorých v pondelok v Elyzejskom paláci francúzsky prezident Francois Hollande vymenoval za rytierov Čestnej légie. Lekár uviedol, že pacientovi tlmočili výňatky z Hollandovho príhovoru, ktoré sa ho bezprostredne týkali.

Podľa vyhlásenia Elyzejského paláca z pondelka Hollande udelí zranenému Frankoameričanovi vysoké štátne vyznamenanie hneď po tom, ako to dovolí jeho zdravotný stav.

Elyzejský palác okrem toho spresnil, že vysoké štátne vyznamenanie bude udelené aj mladému Francúzovi, ktorý si neželá zverejniť svoju totožnosť a ktorý sa ako prvý pokúsil zabrániť útoku.