< sekcia Zahraničie

Požiar pri továrni na výrobu vakcín proti COVID-19: Päť mŕtvych

Na snímke zamestnanci opúšťajú priestor po tom, ako na stavenisku továrne svetovo najväčšieho výrobcu vakcín proti koronavírusu v západoindickom meste Puné vypukol požiar vo štvrtok 21. januára 2021. Foto: TASR/AP

India ďalej plánuje ponúknuť 20 miliónov dávok vakcíny svojim juhoázijským susedom, následne aj krajinám latinskej Ameriky, Afriky a strednej Ázie.

Najmenej päť osôb zahynulo vo štvrtok pri požiari na stavenisku továrne svetovo najväčšieho výrobcu vakcín proti koronavírusu v západoindickom meste Puné. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na tamojšie úrady a miestne médiá.

Na snímke zamestnanci opúšťajú priestor po tom, ako na stavenisku továrne svetovo najväčšieho výrobcu vakcín proti koronavírusu v západoindickom meste Puné vypukol požiar vo štvrtok 21. januára 2021.
Foto: TASR/AP


Polícia a spoločnosť Serum Institute of India, ktorej budova budúcej továrne patrí, sa vyjadrili, že príčina požiaru ani celkové škody neboli bezprostredne známe.

Obeťami sa pravdepodobne stali robotníci pracujúci na novej továrni, priblížil starosta mesta Puné Murlidhar Mohol, ktorého citovala agentúra AP.

Na stavenisku továrne svetovo najväčšieho výrobcu vakcín proti koronavírusu v západoindickom meste Puné vypukol požiar vo štvrtok 21. januára 2021.
Foto: TASR/AP


Výroba očkovacej látky však nebola narušená, informovala bezprostredne po vypuknutí požiaru AFP s odvolaním sa na zdroj zo spoločnosti Serum Institute of India. Horiaci komplex sa nachádza len niekoľko minút cesty od továrne na výrobu vakcín.

Spoločnosť Serum Institute vyrába pre Indiu a ďalšie rozvojové krajiny milióny dávok vakcíny od firmy AstraZeneca a Oxfordskej univerzity, ktorá dostala miestny názov Covishield.

Prvé dávky vakcíny zaslala India v stredu do Butánu a na Maldivy. Následne zaslala dva milióny dávok do Bangladéšu a milión dávok do Nepálu.

India ďalej plánuje ponúknuť 20 miliónov dávok vakcíny svojim juhoázijským susedom, následne aj krajinám latinskej Ameriky, Afriky a strednej Ázie. Rovnako plánuje poskytnúť 200 miliónov dávok programu COVAX, ktorého cieľom je zaistiť prístup k budúcej očkovacej látke proti chorobe COVID-19 aj chudobnejším krajinám.