Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra
< sekcia Zahraničie

Steinmeier odcestuje na svoju prvú oficiálnu návštevu Turecka

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Steinmeier, ktorý na návštevu Turecka cestuje prvýkrát od nástupu do funkcie prezidenta, má komplikovaný vzťah s tamojším lídrom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Berlín 22. apríla (TASR) - Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier v pondelok navštívi Turecko a sprevádzať ho bude aj berlínsky šéfkuchár špecializujúci sa na kebab. Steinmeier tak chce poukázať na blízke osobné väzby medzi Tureckom a Nemeckom aj napriek rozdielom, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Steinmeier, ktorý na návštevu Turecka cestuje prvýkrát od nástupu do funkcie prezidenta, má komplikovaný vzťah s tamojším lídrom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Nemecký prezident okrem iného upozornil na Erdoganov negatívny postoj voči Izraelu a v minulosti vyjadril obavy v spojitosti s úpadkom demokratických noriem v Turecku.

Nemenovaný zdroj z prezidentovho okolia označil skutočnosť, že Steimeier svoju oficiálnu návštevu nezačína v hlavnom meste Ankara, za znamenie. Prvou zastávkou nemeckého prezidenta je totiž Istanbul, kde sa stretne s občianskymi aktivistami a a tamojším starostom i opozičným politikom Ekremom Imamogluom.

Steinmeier sa má v utorok stretnúť s ľuďmi, ktorí prežili ničivé zemetrasenie z roku 2023 v meste Gaziantep neďaleko sýrskych hraníc. Rokovanie s Erdoganom ma naplánovaný až na stredu.

Nemecký prezident sa pokúsi obzvlášť poukázať na prínos tureckých imigrantov, ktorí do Nemecka prichádzajú od šesťdesiatych rokov minulého storočia. Na svoju prvú oficiálnu návštevu Turecka preto pozval aj Arifa Kelesa, majiteľa berlínskej reštaurácie s kebabom, ktorého vníma ako príklad úspešnej imigrácie.

Keles bude na pondelkovej večeri v Istanbule podávať hosťom kebab, dodáva AFP.