Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. apríl 2025Meniny má Albert
< sekcia Zahraničie

Nemecký prezident sa ospravedlnil za zločiny nacistov v Kantanose

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis (vľavo) víta nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera pred ich stretnutím v Aténach 30. októbra 2024. Foto: TASR/AP

Dedina bola zrovnaná so zemou 3. júna 1941, o život pritom prišlo približne 180 ľudí.

Kantanos 1. novembra (TASR) - Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier požiadal vo štvrtok počas návštevy dediny Kantanos na gréckom ostrove Kréta o "odpustenie" za zločiny vykonané Treťou ríšou v Grécku. Dedinu kedysi zrovnali so zemou nacisti, píše TASR podľa agentúry AFP.

"V mene Nemecka by som dnes chcel požiadať o odpustenie,"
povedal Steinmeier po grécky počas emotívneho prejavu v dedine Kantanos, ktorú sám označil za "miesto nemeckej hanby".

"Žiadam o odpustenie vás, preživších a potomkov, za ťažké zločiny, ktorých sa tu Nemci dopustili," dodal.

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis (vľavo) si podáva ruku s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom pred ich stretnutím v Aténach 30. októbra 2024.
Foto: TASR/AP


Dedina bola zrovnaná so zemou 3. júna 1941; o život pritom prišlo približne 180 ľudí. Jej obyvatelia sa niekoľko dní pred masakrom zúčastnili na tzv. bitke o Krétu, ktorá bola zúfalou snahou spojeneckých síl odraziť vzdušnú inváziu nacistických výsadkárov v máji 1941.

Steinmeier je vôbec prvým nemeckým prezidentom, ktorý navštívil Krétu, píše AFP. Privítali ho tu preživší masakru a dav, z ktorého zaznievalo skandovanie o tom, ako Berlín naďalej odmieta platiť vojnové odškodné.

Za hranicami Grécka pomerne neznáma, no nacistická okupácia krajiny v období rokov 1941-1944 bola jednou z najkrvavejších v Európe. Sprevádzaná bola i hladomorom a vyhladením približne 90 percent gréckej židovskej komunity.

Tretia ríša tiež uvalila na grécku centrálnu banku nútenú pôžičku, ktorá nebola nikdy splatená.

Nemecký prezident nástojil na potrebe "udržiavať pamiatku na tieto udalosti pri živote, aby sa to, čo s stalo, nikdy opäť nezopakovalo". Stretol sa aj s preživšími vrátane 97-ročnej Despiny Fiotakiovej, ktorá je na znak trúchlenia stále odetá v čiernom a pamätá si na "temné dni" nacistickej brutality.

V dedine, ktorá bola neskôr opätovne vybudovaná, ako varovanie stále stojí pamätná tabuľa, ktorú vztýčili okupanti. "V odvete za beštiálnu vraždu čaty výsadkárov a polovice čaty priekopníkov ozbrojenými mužmi a ženami v zálohe bol Kantanos zničený," píše sa na nej.

Za "ďalšiu hanebnú kapitolu" označil Steinmeier na Kréte fakt, že nacistický vojnový zločinec Kurt Student, ktorý bol zodpovedný za zničenie Kantanosu, sa po vojne za svoje činy nezodpovedal. Síce bol zajatý a nakrátko uväznený Spojencami, v roku 1948 ho prepustili.

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis (vpravo) sa rozpráva s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom počas ich stretnutia v Aténach 30. októbra 2024.
Foto: TASR/AP


Steinmeier však pred návštevou Kréty v súvislosti s reparáciami počas rokovaní s gréckymi predstaviteľmi v Aténach uviedol, že Nemecko považuje túto záležitosť "na základe medzinárodného práva za uzavretú". Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis však oponoval, že otázka odškodného "je stále veľmi živá".

Grécky parlamentný výbor pred piatimi rokmi odhadol, že výška reparácií predstavuje približne 270 miliárd eur. Nemecko však Grécko nikdy neodškodnilo a tvrdí, že záležitosť bola definitívne vyriešená ešte pred jeho zjednotením v 90. rokoch.

Prvým nemeckým prezidentom, ktorý sa Grécku za nacistické zločiny ospravedlnil, bol Steinmeierov predchodca Joachim Gauck počas návštevy krajiny v roku 2014, pripomína AFP.

Kmec: Slovensko z piatej platby z plánu obnovy nepríde ani o euro

Podpredseda vlády pripomenul, že paralelne s tým prebieha aj revízia plánu obnovy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.

- Slovensko uvažuje o nákupe niekoľkých podzvukových takticko-cvičných lietadiel L-39 Skyfox, ktoré vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody. Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka je česká ponuka veľmi atraktívna.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v utorok do programu návrhy zmien v druhom dôchodkovom pilieri a v systéme štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré v pondelok (7. 4.) schválila vláda.