Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Zahraničie

Stoltenberg: NATO plánuje kroky voči Rusku a dohodu na pomoci Ukrajine

Na archívnej snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: TASR

Ministri sa podľa Stoltenberga majú venovať aj podpore Ukrajiny, ktorá od februára 2022 čelí ruskej invázii.

Brusel 13. júna (TASR) - Členské krajiny NATO sa chystajú podniknúť ráznejšie kroky voči ruským špiónom v členských krajinách v reakcii na nepriateľské kroky Moskvy vrátane sabotáží a kybernetických útokov. Uviedol to vo štvrtok generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

"Pozorujeme viacero prípadov sabotáže, podpaľačských pokusov, kybernetických útokov a dezinformácií," povedal. Dodal, že ministri obrany NATO sa na svojom zasadnutí v Bruseli budú venovať aj týmto nepriateľským aktivitám Ruska.

Rokovať budú podľa Stoltenberga o možnostiach, ako na tieto kroky reagovať - vrátane ochrany dôležitej námornej a kybernetickej infraštruktúry a prísnejších opatreniach voči príslušníkom ruských spravodajských služieb.

Ministri sa podľa Stoltenberga majú venovať aj podpore Ukrajiny, ktorá od februára 2022 čelí ruskej invázii.

"Cieľom postupu NATO je obmedziť medzery a zdržania v podpore Ukrajiny," uviedol. Dodal, že na poskytnutie vojenskej pomoci Ukrajine je potrebná dohoda naprieč celou Severoatlantickou alianciou. Členské krajiny podľa jeho slov takisto ešte musia dosiahnuť dohodu o dlhodobom prísľube o finančnej pomoci pre Ukrajinu.