Quantcast
< sekcia Zahraničie

Stoltenberg: NATO pripravuje opatrenia na pomoc Bosne a Hercegovine

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: TASR/AP

Stabilita na západnom Balkáne je podľa šéfa NATO dlhodobým strategickým cieľom tejto aliancie.

Záhreb 13. augusta (TASR) - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg oznámil, že Severoatlantická aliancia pripravuje špeciálny súbor opatrení na pomoc pri ochrane mieru a stability v Bosne a Hercegovine (BaH). TASR správu prevzala z agentúry HINA, ktorá sa odvoláva na sobotňajšie vyjadrenie ministerky zahraničných vecí BaH Bisery Turkovičovej.

Turkovičová v príspevku na sociálnej sieti uviedla, že dostala od Stoltenberga list s prísľubom, že NATO podniká potrebné preventívne opatrenia z dôvodu nestabilnej bezpečnostnej situácie v Európe v období ruskej invázie na Ukrajinu.

Toto Stoltenbergovo vyjadrenie bolo odpoveďou na list, ktorý bosnianska ministerka zahraničných vecí poslala NATO a lídrom EÚ ešte v apríli, píše HINA. Upozornila v ňom na hrozbu pre národnú bezpečnosť po vypuknutí vojny na Ukrajine a na obnovené ambície lídrov srbských separatistov v Bosne.

Stoltenberg vo svojom liste vyjadril zo strany Severoatlantickej aliancie jednoznačnú podporu úsiliu Bosny a Hercegoviny vstúpiť do NATO a EÚ. Takisto oznámil pokračovanie spolupráce pri zavádzaní reforiem, ktoré sú na to potrebné.

Stabilita na západnom Balkáne je podľa šéfa NATO dlhodobým strategickým cieľom tejto aliancie.