Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. júl 2024Meniny má Jakub
< sekcia Zahraničie

Stoltenberg očakáva, že USA zostanú silným spojencom v NATO

Dosluhujúci generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vľavo), ktorému americký prezident Joe Biden (vpravo) udeľuje najvyššie americké civilné vyznamenanie - Prezidentskú medailu slobody počas otváracieho ceremoniálu summitu NATO vo Washingtone v utorok 9. júla 2024. Foto: TASR/AP

V súčasnosti 23 členov NATO na obranu vynakladá najmenej dve percentá svojho hrubého domáceho produktu.

Washington 10. júla (TASR) - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v stredu vyjadril očakávanie, že USA zostanú silným spojencom NATO bez ohľadu na výsledky amerických volieb, informuje TASR.

Stoltenberg pritom uviedol viaceré dôvody. "Prvým je, že bezpečnostným záujmom USA je mať silné NATO," povedal Stoltenberg pre médiá pred začiatkom stredajšieho programu summitu NATO vo Washingtone. Dodal, že NATO je dobré pre Európu i pre Spojené štáty, pretože tam majú viac než 30 spojencov.

Druhým dôvodom je že, členstvo v NATO má rozsiahlu podporu od oboch strán amerického Kongresu. "Po tretie, hlavná kritika od bývalého amerického prezidenta (Donalda) Trumpa i ďalších voči NATO v skutočnosti nie je primárne proti NATO. Je proti spojencom NATO, ktorí nevynakladajú dostatok výdavkov na NATO," povedal.

Pripomenul, že situácia v tejto oblasti sa zmenila. V súčasnosti 23 členov NATO na obranu vynakladá najmenej dve percentá svojho hrubého domáceho produktu.