Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Zahraničie

Stoltenberg potvrdil, že po vypršaní mandátu odíde z postu šéfa NATO

Na snímke generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg počas tlačovej konferencie s predsedom vlády SR odborníkov Ľudovítom Ódorom po ich stretnutí na Úrade vlády SR v Bratislave 6. júna 2023. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Stoltenberg (64) je šéfom Severoatlantickej aliancie od roku 2014 ako 13. generálny tajomník v poradí.

Washington 31. augusta (TASR) - Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg po vypršaní svojho mandátu v októbri 2024 odíde z postu šéfa NATO. Potvrdil to vo štvrtok v rozhovore pre americkú televíziu CNN, informovala britská spravodajská stanica Sky News.

Stoltenberg (64) je šéfom Severoatlantickej aliancie od roku 2014 ako 13. generálny tajomník v poradí. Členské krajiny NATO v júli predĺžili jeho mandát o ďalší rok, pričom išlo už o druhé predĺženie jeho pôsobenia na čele Aliancie.

Generálny tajomník NATO v odpovedi na otázku moderátorky potvrdil, že išlo o posledné predĺženie jeho mandátu. "Je pre mňa poctou slúžiť ako generálny tajomník NATO a je to mimoriadne zmysluplné, najmä teraz, keď je v Európe vojna," povedal.

Pred júlovým summitom NATO vo Vilniuse sa nepodarilo nájsť nového vhodného kandidáta, ktorý by Alianciu viedol v čase prebiehajúcej vojny na Ukrajine. Spojenci preto opätovne predĺžili Stoltenbergov mandát.