Quantcast
< sekcia Zahraničie

Stoltenberg: Zaoberáme sa výhradami k členstvu Švédska a Fínska v NATO

Na archívnej snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: TASR/AP

Reagoval tak na rozhodnutie Ankary zablokovať začiatok prístupového procesu týchto dvoch krajín.

Kodaň 19. mája (TASR) - Výhrady Turecka voči žiadosti o vstup Švédska a Fínska do NATO sa Aliancia snaží vyriešiť. Vo štvrtok to uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v reakcii na rozhodnutie Ankary zablokovať začiatok prístupového procesu týchto dvoch krajín. TASR prevzala správu od agentúry AFP.

"Samozrejme, zaoberáme sa obavami, ktoré vyjadrilo Turecko, aby sme dospeli k dohode, ako ísť ďalej," povedal Stoltenberg. Poukázal pritom na "dlhodobé skúsenosti Aliancie v schopnosti prekonávať rozdiely a dohodnúť sa". Šéf NATO tak naďalej verí, že Aliancia dosiahne rýchle rozhodnutie o prijatí oboch severských krajín.

Fínsko a Švédsko v stredu oficiálne podali svoje žiadosti o členstvo v Severoatlantickej aliancii. S ich prijatím musí súhlasiť všetkých 30 členských krajín.

Rozhodnutie Helsínk a Štokholmu požiadať o vstup do NATO bolo motivované obavami o bezpečnosť, ktoré vyvolala ruská vojenská invázia na Ukrajinu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu vyhlásil, že Ankara nemôže súhlasiť s navrhovaným rozšírením NATO, keďže by podľa neho ohrozilo bezpečnosť Aliancie. Erdogan obviňuje Štokholm a Helsinki z toho, že poskytli útočisko členom Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Tureckom považuje za teroristickú organizáciu.