Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. marec 2023Meniny má Vieroslava
< sekcia Zahraničie

Stoltenberg zdôraznil význam spolupráce krajín v oblasti bezpečnosti

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, archívne foto. Foto: TASR/AP

Stoltenberg uviedol, že v súčasnom nepredvídateľnom a neistom svete je čoraz dôležitejšie, aby krajiny, ktoré veria v slobodu a demokraciu, spolupracovali.

Soul 29. januára (TASR) - Podpora Severnej Kórey pre Rusko vo vojne na Ukrajine iba ukazuje, ako veľmi je potrebné, aby zvyšok sveta spolupracoval v oblasti bezpečnosti. Uviedol to v nedeľu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg počas návštevy juhokórejskej metropoly Soul. TASR správu prevzala z agentúry Jonhap.

Stoltenberg uviedol, že v súčasnom nepredvídateľnom a neistom svete je čoraz dôležitejšie, aby krajiny, ktoré veria v slobodu a demokraciu, spolupracovali.

"Samozrejme, znepokojujú nás bezohľadné raketové testy a jadrový program Severnej Kórey. A vojna na Ukrajine má dôsledky aj pre váš región. A tiež vieme, že Severná Kórea poskytuje vojenskú podporu vojnovému úsiliu Ruska pomocou dodávok rakiet. A to len zdôrazňuje, ako sme prepojení," povedal generálny tajomník NATO na stretnutí s juhokórejským ministrom zahraničných vecí Park Činom.

Stoltenberg sa počas dvojdňovej návštevy Soulu stretne aj s juhokórejskym prezidentom Jun Sok-jolom a ďalšími vládnymi predstaviteľmi.

"Naša návšteva je silným vyjadrením veľkého významu, ktorý pripisujeme partnerstvu medzi Kórejskou republikou a NATO," pokračoval Stoltenberg. Dodal, že existuje mnoho oblastí, v ktorých môžu Južná Kórea a Severoatlantická aliancia užšie spolupracovať a obojstranne z toho profitovať.

Šéf NATO tiež označil účasť juhokórejského prezidenta na júnovom summite NATO v Madride za "historický moment" a dúfa, že Jun Sok-jol príde aj na ďalší summit Severoatlantickej aliancie, ktorý sa bude konať v litovskej metropole Vilnius.

Juhokórejský minister zahraničných vecí na stretnutí poďakoval Severoatlantickej aliancii za podporu úsilia Južnej Kórey pri adresovaní severokórejských jadrových a raketových provokácií. "Tešíme sa na užšiu spoluprácu s NATO pri riešení vznikajúcich bezpečnostných hrozieb," povedal.