Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 12. jún 2024Meniny má Zlatko
< sekcia Zahraničie

Stoltenberg:Summit NATO by mal odobriť 2 % na obranu ako nutné minimum

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpravo) si podáva ruku s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom po prejave na mediálnej konferencii počas stretnutia ministrov zahraničných vecí NATO v sídle NATO v Bruseli v utorok 4. apríla 2023. Foto: TASR/AP

Stoltenberg upozornil, že agresívna vojna Ruska proti Ukrajine pokračuje a spojenci sa počas stretnutia s Dmytrom Kulebom preto budú zaoberať tým, ako udržať a zvýšiť podporu pre Kyjev.

Brusel 4. apríla (TASR) - Ministri zahraničných vecí NATO sa stretávajú v kľúčovom čase pre bezpečnosť Aliancie a na mieste sú preto diskusie o vyšších výdavkoch na obranu. Uviedol v utorok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pred dvojdňovým zasadnutím diplomatov NATO v Bruseli, informuje spravodajca TASR.

Stoltenberg upozornil, že agresívna vojna Ruska proti Ukrajine pokračuje a spojenci sa počas stretnutia s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom preto budú zaoberať tým, ako udržať a zvýšiť podporu pre Kyjev.

"Očakávam, že spojenci začnú rozvíjať dlhodobejší a viacročný program na pomoc a podporu Ukrajine," uviedol pred novinármi. Pôjde o rozvoj interoperability, aby sa vo vojenskej oblasti posunuli od štandardov sovietskej éry k štandardom NATO.

"Budeme diskutovať o tom, ako investovať viac do obrany. Očakávam, že keď sa spojenci stretnú na summite vo Vilniuse, budú súhlasiť s ambicióznejším prísľubom investícií do obrany, kde dve percentá HDP na obranu nepovažujeme za strop, ale za minimálnu sumu, ktorú musíme minúť za našu bezpečnosť v čoraz nebezpečnejšom svete," opísal situáciu.

Stoltenberg upozornil, že ministri sa stretnú aj s ázijsko-pacifickými partnermi s Nového Zélanu, Austrálie, Japonska a Južnej Kórey.

"Bezpečnosť nie je regionálna, bezpečnosť je globálna. To, čo sa deje v Európe, je dôležité pre tichomorský región, pre Áziu. A to, čo sa deje v Ázii, je dôležité pre Európu. Vojna na Ukrajine to skutočne dokazuje so všetkými jej globálnymi dôsledkami,"
vysvetlil.

Šéf Aliancie zdôraznil, že za situácie, keď sa Čína a Rusko čoraz viac zbližujú a spolupracujú, je viac ako jasné, že spojenci z NATO musia držať spolu so svojimi partnermi v tichomorskom regióne a Ázii.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)