Quantcast
< sekcia Zahraničie

Stolteneberg odmieta nezákonnú anexiu štyroch častí Ukrajiny Ruskom

Na archívnej snímke generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg. Foto: TASR/AP

Spojenci NATO žiadnu z týchto oblastí neuznávajú ako časť Ruska a ani tak neurobia v budúcnosti, povedal generálny tajomník NATO.

Brusel 30. septembra (TASR) - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v piatok označil ruskú anexiu štyroch okupovaných ukrajinských oblastí za protizákonnú a protiprávnu. TASR správu prevzala z agentúr AP a DPA.

Šéf NATO povedal, že ide o "najväčší pokus o anexiu na európskom území od druhej svetovej vojny" a "fingované referendá" boli podľa jeho slov "zosnované Moskvou" za porušenia medzinárodného práva.

"Spojenci NATO žiadnu z týchto oblastí neuznávajú ako časť Ruska a ani tak neurobia v budúcnosti," povedal Stoltenberg. Členské krajiny vyzval, aby odmietli všetky pokusy Ruska o pripojenie si území.

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok podpísal zmluvy o pričlenení Doneckej a Luhanskej oblasti a častí Chersonskej a Záporožskej oblasti k Rusku. Medzinárodne však tento krok ruského prezidenta nebol uznaný, pripomína DPA.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na to reagoval oznámením, že Ukrajina podáva žiadosť o "zrýchlený" vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO).

Stoltenberg pripomenul, že rozhodnutie o členstve si vyžaduje zhodu všetkých 30 členských krajín a žiadal, aby sa pozornosť zameriavala na pomoc Kyjevu vo vojnovom úsilí.