Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Stovky novinárov v Iráne žiadajú prepustenie zatknutých kolegov

Protesty v súvislosti so smrťou Mahsy Amíníovej v Iráne. Foto: TASR - AP

Podľa správ aktivistov bolo za posledných šesť týždňov v Iráne zadržali najmenej 40 novinárov a toho číslo stále rastie.

Teherán 30. októbra (TASR) - Viac než 300 iránskych novinárov a fotoreportérov vyzvalo v nedeľu na prepustenie svojich kolegov, ktorých zatkli za spravodajské pokrývanie masívnych protestov vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej.

Informovala o tom agentúra Reuters podľa ktorej bola výzva novinárov v nedeľu zverejnená v proreformnom denníku Etemád a ďalších iránskych novinách.

Mahsá Amíníová (22) zomrela v Teheráne 16. septembra, tri dni po zatknutí mravnostnou políciou pre údajné porušenie pravidiel obliekania. Jej smrť vyvolala v islamskej republike najväčšiu vlnu protestov za uplynulé roky.

Iránske úrady voči demonštráciám tvrdo zasahujú, ale protesty napriek tomu pokračujú už viac než 40 dní. Podľa dostupných informácií si protesty vyžiadali už desiatky obetí prevažne z radov demonštrantov. Ďalšie stovky Iráncov skončili vo väzbe.

Podľa správ aktivistov bolo za posledných šesť týždňov v Iráne zadržali najmenej 40 novinárov a toho číslo stále rastie.

Podľa správ proreformných periodík je aktuálne vo väzbe vyše 20 novinárov z Teheránu a ďalších miest a viacerí ďalší boli predvolaní na vypočúvanie. Minimálne dvoch žurnalistov, ktorí pokrývali dianie okolo Amíníovej smrti, iránske úrady označili za agentov americkej CIA.

Islamský režim v Teheráne označuje účastníkov protestov za výtržníkov, ktorí chcú destabilizovať krajinu. Z podnecovania demonštrácií obviňujú okrem USA aj Britániu, Izrael či Saudskú Arábiu.

Pôvodné protestné zhromaždenia proti Amíníovej smrti, na ktorých sa často zúčastňovali ženy a študenti, prerástli do masových protestov proti vládnucemu teokratickému režimu. V súčasnosti sa na nich zúčastňujú ľudia zo všetkých vrstiev iránskej spoločnosti, píše agentúra Reuters.

Iránske úrady obviňujú demonštrantov z útokov na príslušníkov bezpečnostných zložiek. Podľa pozorovateľov sú však takéto prejavy násilia reakciou na policajnú brutalitu. Existujú obavy, že režim napokon voči protestujúcim nasadí aj armádu a elitné revolučné gardy.