Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. december 2023Meniny má Barbora a Barbara
< sekcia Zahraničie

Stredné Grécko zasiahla ďalšia silná búrka a povodne

Muž odhŕňa bahno pred svojím domom na zaplavenej ulici v meste Volos v Grécku vo štvrtok 28. septembra 2023. Foto: TASR/AP

Európska únia prisľúbila Grécku finančnú podporu v hodnote viac ako dve miliardy eur, aby sa Atény vyrovnali so škodami, ktoré spôsobili letné lesné požiare a povodne.

Atény 28. septembra (TASR) - Druhá silná búrka za menej ako mesiac zasiahla v noci na štvrtok strednú časť Grécka. Silný dážď spôsobil povodne, ktoré zaplavili domy, cestné komunikácie a zničili mosty. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.

Búrka Elias spôsobila rozsiahle záplavy v meste Volos, v okolitých horských obciach uviazli stovky ľudí. Hasiči vykonali cez noc viaceré záchranné a evakuačné práce. Záchranári tiež pátrajú po dvoch nezvestných členoch posádky súkromného vrtuľníka, ktorý sa stratil v nepriaznivých poveternostných podmienkach.

"Celé mesto Volos sa zmenilo na jazero," povedal tamojší starosta Achilleas Beos. "Životy ľudí sú v ohrození... 80 percent mesta je bez elektriny... Neviem, kde Boh našiel toľko vody. Je to ako príbeh o Noemovej arche," dodal.

Silná búrka zasiahla stredné Grécko aj začiatkom septembra. Tlaková níž Daniel si vtedy vyžiadala 16 obetí a spôsobila škody za viac ako dve miliardy eur, pripomína AP.

Miestne úrady uviedli, že búrka Elias spôsobila najväčšie škody v okolí mesta Volos a v severnej časti neďalekého ostrova Eubója. Táto oblasť je ohrozená povodňami z dôvodu rozsiahlych lesných požiarov spred dvoch rokov.

Európska únia prisľúbila Grécku finančnú podporu v hodnote viac ako dve miliardy eur, aby sa Atény vyrovnali so škodami, ktoré spôsobili letné lesné požiare a povodne.