Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Zahraničie

Biden povedal Simu, že USA nesúhlasia s nátlakom Číny voči Taiwanu

Americký prezident Joe Biden (vľavo) vedie rozhovory s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom (vpravo) počas ich bilaterálneho stretnutia pred začiatkom summitu G20 na indonézskom ostrove Bali 14. novembra 2022. Foto: TASR/AP

Čínsky prezident Si Ťin-pching varoval Spojené štáty pred prekročením "červenej čiary", ktorú Peking vníma v súvislosti s Taiwanom.

Jakarta 14. novembra (TASR) - Dlho očakávané stretnutie medzi americkým prezidentom Joeom Bidenom a čínskym lídrom Si Ťin-pchingom na indonézskom ostrove Bali sa v pondelok po troch hodinách skončilo. Rokovali bilaterálne pred začiatkom summitu skupiny G20. Išlo o ich prvé stretnutie, odkedy sa Biden začiatkom minulého roka stal prezidentom, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

Čínsky prezident Si Ťin-pching varoval Spojené štáty pred prekročením "červenej čiary", ktorú Peking vníma v súvislosti s Taiwanom. "Otázka Taiwanu je v samom jadre záujmov Číny, je základom politických vzťahov medzi Čínou a USA a prvou červenou čiarou, ktorá v čínsko-amerických vzťahoch nesmie byť prekročená," povedal údajne Si Bidenovi počas trojhodinového rozhovoru, ako o tom informovala agentúra Sinchua.

Podľa Siho je "spoločnou ašpiráciou" Číňanov na pevnine i na Taiwane dosiahnuť "opätovné zjednotenie národa"."Ktokoľvek by sa pokúsil oddeliť Taiwan od Číny, narušil by základné záujmy čínskeho národa – a ten nedovolí, aby k tomu došlo," povedal Si.

Ako pokračoval, mier a stabilita v Taiwanskom prielive na jednej strane a nezávislosť Taiwanu na druhej strane "sa k sebe majú ako voda a oheň".

Biden podľa agentúry AP zopakoval stanovisko Washingtonu, že uznáva iba jednu Čínu, avšak s Tchaj-pejom udržiava neformálne vzťahy, okrem iného aj v oblasti obrany. USA zaujímajú postoj "strategickej nejednoznačnosti" v otázke, či by šli Taiwanu vojensky na pomoc v prípade napadnutia. Biden však podľa vlastných slov nepredpokladá, že Čína sa "bezprostredne pokúsi" vpadnúť na Taiwan.

Americký prezident Joe Biden (vpravo) a čínsky prezident Si Ťin-pching si podávajú ruky počas ich bilaterálneho stretnutia pred začiatkom summitu G20 na indonézskom ostrove Bali 14. novembra 2022.
Foto: TASR/AP


Americký prezident povedal svojmu čínskemu náprotivkovi, že USA nesúhlasia s "nátlakovými a čoraz agresívnejšími krokmi (Číny) voči Taiwanu", ktoré podľa nich "podkopávajú mier a stabilitu v oblasti Taiwanského prielivu aj v širšej oblasti". Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na vyhlásenie Bieleho domu.

Podľa agentúry AP Biden počas trojhodinového rozhovoru taktiež vyjadril znepokojenie nad krokmi Pekingu v prevažne moslimskej čínskej provincii Sin-ťiang a taktiež voči Tibetu a Hongkongu.

Biden podľa Bieleho domu povedal Simu, že USA budú "dôrazne súperiť" s Čínou, avšak "súperenie by sa nemalo zvrhnúť do konfliktu".

Lídri tiež súhlasili, že "k jadrovej vojne by nikdy malo dôjsť", pretože v takej vojne sa nedá zvíťaziť. Obaja vyjadrili dôrazný nesúhlas s možným použitím jadrových zbraní na Ukrajine.

Dohodli sa, že "poveria vysokopostavených predstaviteľov", ktorí by mali diskutovať o možnostiach vzájomnej spolupráce, okrem iného v oblasti klimatickej zmeny a udržania svetovej finančnej, zdravotnej a potravinovej stability. Podľa AP z toho nebolo jasné, či Čína mieni obnoviť svoju účasť na rokovaniach o klimatickej zmene, z ktorých sa stiahla na protest po augustovej návšteve predsedníčky Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiovej na Taiwane.

Americký prezident má k stretnutiu vystúpiť neskôr na tlačovej konferencii.