Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 25. marec 2025Meniny má Marián
< sekcia Zahraničie

Študenti v Srbsku zablokovali cesty

Na snímke protestujúci študenti v Srbsku. Foto: TASR/AP

Študenti, ktorí od novembra blokujú väčšinu stredných škôl a univerzít, sa postavili do čela protestov.

Belehrad 9. februára (TASR) - Srbskí študenti v nedeľu zablokovali hlavné cesty v celej krajine, čím si pripomenuli 100. deň od nešťastia na železničnej stanici, ktoré viedlo k vzniku celonárodného protikorupčného hnutia. TASR o tom informuje podľa správy tlačovej agentúry AFP.

Vlani v novembri sa zrútil betónový prístrešok na zrekonštruovanej železničnej stanici v Novom Sade a zahynulo 15 ľudí. V krajine sa následne rozpútal hnev na korupciu a nedostatočný dohľad nad stavebnými projektmi.

V metropole Belehrad stovky študentov na sedem hodín zablokovali hlavný cestný uzol a most Gazela. Predtým, ako hodili 15 bielych ruží do rieky Sáva, si uctili obete 15 minútami ticha.

Študenti a ďalší protestujúci zároveň zablokovali kruhové objazdy na troch hlavných cestách do Nového Sadu a hádzali ruže do Dunaja, informovali miestne médiá. Niektorí demonštranti tvrdia, že hlavným problémom je rodinkárstvo, ktoré odsudzujú na každom zhromaždení, pričom skandujú heslá ako "korupcia zabíja" a žiadajú spravodlivosť.

Študenti, ktorí od novembra blokujú väčšinu stredných škôl a univerzít, sa postavili do čela protestov. Začiatkom februára ich desaťtisíce zablokovali tri novosadské mosty cez Dunaj. Jeden z nich bol uzavretý až 24 hodín.

Koncom januára odstúpil z funkcie srbský premiér Miloš Vučevič, čo bolo politické gesto, ktoré však nemalo na hnutie žiadny vplyv. Srbský prezident Aleksandar Vučič osciluje medzi výzvami na dialóg a obvineniami zo zahraničného zasahovania zo strany "západných krajín" a susedného Chorvátska.

"Nie som to ja, koho chcú zničiť. Oni chcú zničiť Srbsko. Tu však nebude žiadna revolúcia. V Srbsku rozhodujú ľudia, a to len prostredníctvom volieb," vyhlásil Vučič v sobotu pred niekoľkými tisíckami svojich stúpencov v meste Kikinda na severe krajiny.