< sekcia Zahraničie

Štúdia: Koronavírus viac ohrozuje zdravie užívateľov opioidov a tabaku

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Štúdia bola postavená na údajoch vyše 73 miliónov pacientov.

Filadelfia 23. septembra (TASR) - Osoby s poruchou užívania návykových látok, najmä užívatelia opioidov a tabaku, sú vystavení zvýšenému riziku nákazy novým koronavírusom, ako aj väčšiemu riziku vzniku vážnej formy ochorenia Covid-19 a následnej smrti. Vyplýva to z novej vedeckej štúdie financovanej americkým Národným zdravotníckym inštitútom (NIH). Informovala o tom v stredu agentúra DPA.

Štúdia bola postavená na údajoch vyše 73 miliónov pacientov, pričom bola zameraná na pacientov s diagnostikovanou poruchou užívania návykových látok, u ktorých bola tiež zistená prítomnosť koronavírusu.

Výsledky štúdie naznačujú, že u ľudí, ktorí trpia spomínanou poruchou alebo ňou v minulosti trpeli, sa nákaza koronavírusom a následné ochorenie Covid-19 prejaví s väčšou pravdepodobnosťou než u ľudí, ktorí takouto poruchou nikdy netrpeli.

V tejto súvislosti sú vystavení najväčšiemu riziku užívatelia opioidov. Druhí v poradí sú užívatelia tabakových výrobkov, ktorí sú podľa tejto štúdie vystavení osemnásobne väčšiemu riziku nákazy a vzniku ochorenia Covid-19 než ľudia bez poruchy užívania návykových látok.

Spoluautorka štúdie a riaditeľka amerického Národného ústavu pre otázky zneužívania drog (NIDA) Nora Volkowová tvrdí, že v tom hrá istú úlohu aj spoločenský faktor. "Ľudia závislí od drog ich musia vyhľadávať, čo ich vystavuje zvýšenému riziku nákazy," uviedla. "Ak ste závislí, je viac pravdepodobné, že skončíte na ulici alebo vo väzení," pokračovala Volkowová. Spoločenská stigma tiež podľa nej znižuje pravdepodobnosť, že ľudia závislí od drog vyhľadajú zdravotnícku starostlivosť, ak sa u nich nákaza koronavírusom prejaví.

Ďalšie výsledky štúdie naznačujú, že Afroameričania trpiaci poruchou užívania návykových látok sú v dôsledku infekcie koronavírusom vo väčšom ohrození života než drogovo závislí belosi.

"V celej krajine a aj vo Filadelfii existujú pre Afroameričanov a Hispáncov veľmi vážne nerovnosti, ako aj vyššia miera nákazy, hospitalizácie a úmrtia," uviedla lekárka a riaditeľka filadelfského odboru pre verejné zdravotníctvo Cheryl Bettigoleová. "Súčasťou toho je aj fajčenie. Tabakový priemysel sa už roky zameriava na afroamerické a latinskoamerické štvrte prostredníctvom obrovského množstva reklám, aj na deti," dodala.

"Existuje mnoho dôvodov, prečo prestať fajčiť. Týmto pribudol ďalší, trochu naliehavejší," pokračovala Bettigoleová.

Štúdia vznikla v spolupráci výskumníkov zo súkromnej americkej univerzity Case Western Reserve, z clevelandskej neziskovej organizácie MetroHealth a ústavu NIDA.